13 lip 2024

Modernistyczne Kowno. Litwa 2023

Kowno to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Litwy (około 289 tys. mieszkańców w 2020 roku) i największy ośrodek przemysłowy kraju.


Dobro stanowi świadectwo szybko postępującego procesu urbanizacji, w wyniku której prowincjonalne Kowno stało się nowoczesnym miastem, pełniącym funkcję stolicy Litwy w okresie międzywojennym. Przekształcenie krajobrazu miejskiego, następujące z inicjatywy mieszkańców, jest adaptacją wcześniej istniejącego planu. Walory modernistycznego Kowna przejawiają się w układzie przestrzennym dzielnic Naujamiestis (nowe miasto) i Žaliakalnis (zielone wzgórze), a także w wyglądzie budynków powstałych w latach międzywojennych, które reprezentują różnorodność stylów wpisujących się w nurt modernistyczny w architekturze miasta.

Nowe miasto Naujamiestis (La Ciudad Nueva) oraz Aleja Wolności 



 




Pałac Pienocentras zbudowany w latach 1932- 1934. mieściła się tu restauracja, fryzjer, luksusowe apartamenty. W piwnicy funkcjonowała mleczarnia z chłodnią. 


Budynek Poczty Głównej usytuowany w pałacu "Lietuvos paštas" (do 2019 r.). Został zbudowany w latach 1930 y 1931.


Muzeum Wojskowe im. Witolda Wielkiego otwarto 16 lutego 1936 roku, w osiemnastą rocznicę ogłoszenia niepodległości kraju. Muzeum prezentuje historię Litwy od czasów prehistorycznych do obecnych, posiada sporą kolekcję różnych rodzajów broni, jak również wrak samolotu, na którym dwaj piloci litewscy Steponas Darius i Stasys Girėnas przekroczyli Atlantyk.



Narodowe Muzeum Sztuki im. M. K. Čiurlionisa, oprócz wystawy dzieł Čiurlionisa w muzeum znajdziecie część poświęconą litewskiej sztuce i jej rozwojowi na przestrzeni ostatnich 600 lat oraz sztuce ludowej. Ta ostatnia część robi duże wrażenie. W muzeum zebrane jest prawie 3000 ludowych rzeźb z terenu całego kraju! W sumie w zbiorach znajduje się ponad 350 tysięcy eksponatów.


Zbudowany  w 1933 roku dom Aleksandry lljinienė  to jeden z najlepszych przykładów architektury dwudziestolecia międzywojennego. 


Zielona Góra została włączona do miasta w 1919 roku. Nad nadaniem dzielnicy wielkomiejskiego kształtu czuwał duński architekt M. Frandsen. Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków dzielnicy jest kościół Zmartwychwstania Pańskiego. 



FunikulaŽaliakalnis (1931–1933)


Gdy Litwa odzyskała wolność i Kowno stało się stolicą, mieszkańcy postanowili wybudować na Bazylikę Zmartwychwstania Pańskiego.  Kościół zaczął pełnić swoją pierwotną rolę dopiero na początku XXI wieku.


Można wjechać na dach budynku, skąd widać panoramę miasta.






12 lip 2024

Wyspa Anticosti. Kanada 2023

 Wyspa Anticosti leży w ujściu Rzeki Świętego Wawrzyńca, w prowincji Quebec w Kanadzie. Została odkryta w 1534 przez ekspedycję Cartiera. Od XVII do pierwszej połowy XX wieku należała do prywatnych właścicieli (pierwszym był Louis Jolliet), którzy podejmowali próby zagospodarowania wyspy i zwiększenia jej zaludnienia. Na przełomie XIX i XX wieku na wyspie istniało wiele farm. Od 1926 do 1972 działał przemysł drzewny. Próby zasiedlenia ostatecznie jednak nie udały się. Wyspa została wykupiona przez rząd prowincji Quebec w 1974 roku. Klify i kamienie ukrywają tajemnice masowego wymierania gatunków sprzed  444 milionów lat. Znajduje się tu najważniejsza stratygrafia z końcowego okresu ordowiku (drugi okres ery paleozoicznej. Trwał około 42 miliony lat (od 485,4 ± 1,9 do 443,4 ± 1,5 milionów lat temu) do początkowego okresu syluru (trzeci okres ery paleozoicznej, trwający około 24 miliony lat (od 443,4 ± 1,5 do 419,2 ± 3,2 milionów lat temu).  Wpis obejmuje klify oraz koryta rzek  Jupiter y Vaureal, wraz z klifami na ich brzegach. Wpis obejmuje także tamtejszy rezerwat biosfery.