14 gru 2019

Stare miasto w Şəki z Pałacem Chanów. Azerbejdżan 2019

Nazwa Şəki wywodzona jest od ludu Saków, zwanego także Scytami ałtajskimi – koczowniczego plemienia, które prawdopodobnie przybyło w te strony w VII wieku p.n.e. i zamieszkiwało te okolice przez kilkaset lat. Przedstawiciele tego plemienia w I wieku p.n.e. walczyli przeciw Rzymianom i niedaleko od miasta pokonali Pompejusza. Już wcześniej miasto było jednym z ośrodków Albanii Kaukaskiej i jej centrum religijnym. W V wieku rejon miasta Şəki wszedł w skład perskiego państwa Sasanidów. W 722 miasto zostało zniszczone przez potoki błotne, które zeszły z gór. W wyniku tego odbudowano miasto kilka kilometrów niżej na południe. Miasto rozwijało się dzięki temu, iż znajdowało się na trasie jedwabnego szlaku łączącego Zachód z Bliskim i Dalekim Wschodem. W XV-XVII w. ziemie terenu Şəki przechodziły na zmianę z rąk perskich w tureckie. Pod panowaniem chana Hadżiego Czalabiego (1743-1755) chanat szekijski stał się pierwszym niezależnym chanatem na terenie dzisiejszego Azerbejdżanu. 

                                                   fuente: https://caspiannews.com/news-detail/




                       fuente: http://eurasia.travel/azerbaijan/azerbaijan_cities/north-west_azerbaijan/sheki/


                                       fuente: https://www.advantour.com/azerbaijan/sheki.htm

                                     fuete: https://az.trend.az/other/commentary/3087193.html


Pałac Chanów Szekijskich zbudowano po dużej powodzi z końca XVIII wieku, po której centrum miasta przeniesiono na wyższe tereny. Budowa pałacu, zlecona przez Muhammad Hasan Chana, trwała od 1789 do 1797, a pracami kierował prawdopodobnie architekt zwany Abbasgułu. Pałac zbudowano techniką bez użycia gwoździ. Ze względu na występujące w tym rejonie trzęsienia ziemi w trakcie budowy zastosowano specjalne metody antysejsmiczne, dzięki czemu pałac bez żadnego uszczerbku przetrwał do dziś. Wzniesiono także kilkadziesiąt innych budynków, m.in. pałac zimowy, rezydencje członków rodziny panującej, a także pomieszczenia dla służby, jednak żadne z tych budowli nie przetrwały do dzisiaj. Pałac restaurowano w latach 1952-1967, a pracami kierował architekt Niyazi Rzayev.




                                 fuente: http://triptoazerbaijan.com/en/things-to-do/palace-of-sheki-khans/


                    fuente: http://eurasia.travel/azerbaijan/azerbaijan_cities/north-west_azerbaijan/sheki/


                               fuente: https://snarkynomad.com/11-great-reasons-to-visit-azerbaijan/


fuente: https://weepingredorger.wordpress.com/2013/10/08/palace-of-sheki-khans-in-shaki-azerbaijan/


                            fuente: https://www.outofboundstours.com/tourinfo/southern-caucasus

9 gru 2019

Sztuka kamiennych murów bez zaprawy. Chorwacja, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Słowenia, Szwajcaria, Włochy

Sztuka budowania suchego muru polega na wykorzystaniu specjalistycznej wiedzy i umiejętności potrzebnych do układania muru z kamieni, bez użycia zaprawy czy jakichkolwiek innych materiałów, poza czasami suchą ziemią. Kamienne konstrukcje rozmieszczone są na większości obszarów wiejskich, szczególnie na terenach stromych, zarówno w miejscach zamieszkałych, jak i poza nimi. Nie są też rzadkością w miastach. Stabilność konstrukcji zapewnia staranny dobór i rozmieszczenie kamieni, zaś powszechnie obecne struktury suchego muru przyczyniły się do kształtowania krajobrazu oraz różnorodnych form mieszkalnictwa, gospodarki ziemią i hodowli. Konstrukcje takie są żywym świadectwem metod i sposobów organizacji pracy i życia codziennego, stosowanych od prehistorii po dzień dzisiejszy, z wykorzystaniem naturalnych surowców i zasobów ludzkich. Odgrywają także istotną rolę w zapobieganiu powstawania osuwisk, lawin i powodzi, a także w przeciwstawianiu się erozji i pustynnieniu gruntów, ochronie różnorodności biologicznej i w tworzeniu odpowiednich warunków klimatycznych dla rolnictwa. Konstrukcje suchego muru wznoszone są zawsze w doskonałej harmonii ze środowiskiem, a stosowana technika jest przykładem zrównoważonych relacji między ludźmi i naturą. Wiedza i umiejętności związane ze wznoszeniem suchego muru są przekazywane głównie drogą praktyki, dostosowanej każdorazowo do warunków naturalnych danego miejsca. 



2 gru 2019

Seowon - koreańskie akademie neokonfucjańskie. Korea Południowa 2019

Wpis obejmuje dziewięć akademii neo-konfucjańskich zwanych seowon, które działały od XV do XIX wieku za panowania dynastii Joseon w środkowej i południowej części Republiki Korei. Podstawowe funkcje akademii, do jakich należała nauka, oddawanie czci erudytom i kontakt z przyrodą znajdowały odzwierciedlenie w formie zabudowy. Seowon zakładano w pobliżu gór i źródeł wody, co sprzyjało afirmacji natury oraz pielęgnowaniu umysłu i ciała. Budynki miały formę pawilonów w celu zapewnienia łączności z przyrodą. Seowon są ilustracją procesu historycznego, w którym neokonfucjanizm z Chin został przystosowany do warunków koreańskich.

Seowon Byeongsan w Andong
fuente: https://kirinrin.wordpress.com/2014/05/19/byeongsan-seowon-병산서원-屛山書院/


fuente: ttnotes.com/byeongsan-seowon.html


Seowon  Sosu w Yeongju
fuente: http://www.san-shin.net/Sobaek-SosuSeowon.html

Seowon Namgye w Hamyang
fuente: https://tournuricom.blogspot.com/2015/03/blog-post_8.html?spref=pi

Seowon  Oksan w Gyeongju
fuente: https://www.wikidata.org/wiki/Q625744



 Seowon Dosan w Andong
fuente: https://www.reddit.com/r/VillagePorn/comments/52obi1/dosan_seowon_surrounded_by_maple_leaves_north/


Seowon Dodong w Dalseong
fuente: visitdaegu2011.blogspot.com/2011/10/prof-yus-field-trip-to-dodong-seowon.html

Seowon  Donam w Nonsan

fuente: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Donam_Seowon_3.jpg


Seowon  Museong w Jeongeup
Seowon Pilam w Jangseong