Seryjne dobro światowego dziedzictwa jest związane z dawnymi miastami katedralnymi z czasów Świętego Cesarstwa Rzymskiego w dolinie Górnego Renu – Spirą, Wormacją i Moguncją. Wszystkie elementy tego wpisu ukazują początki odrębnej obyczajowości Żydów aszkenazyjskich oraz model rozwoju i osadnictwa społeczności żydowskich w tych trzech miastach (SzUM), zwłaszcza w okresie od XI do XIV w. Budowle i cmentarze stanowiły dla społeczności żydowskiej pierwowzór późniejszych budowli religijnych i cmentarzy w Europie. Akronim SzUM pochodzi od pierwszych liter hebrajskich w nazwie Spiry, Wormacji i Moguncji.
W Spirze wpis obejmuje trybunał sprawiedliwości gminy żydowskiej z zabudowaniami synagogi i shul dla kobiet (w jidysz synagoga i miejsce nauki), archeologiczne ruiny jesziwy, dziedziniec i w pełni zachowaną podziemną mykwę o wysokich walorach architektonicznych i budowlanych.
fuente: https://www.speyer.de/de/tourismus/speyer-erleben/museen/museum-schpira/
W Wormacji wpisany jest zespół synagogalny z synagogą z XII w. odbudowaną in situ po wojnie i shul dla kobiet z XIII w., Dom Rasziego oraz monumentalna mykwa z XII w.
fuente: Sinagoga de Worms, la más antigua de Alemania - Alemania - Ser TuristaW skład dobra światowego dziedzictwa wchodzą również dawne cmentarze żydowskie w Wormacji i Moguncji. Ten w Wormacji jest uznany za najstarszy w Europie.
fuente: Jewish Cemetery, Worms in Worms, Germany | Sygic Travel