1 paź 2024

Kurhany z okresu Gaya. Korea Południowa 2023

Gaya to historyczne państwo epoki Trzech Królestw Korei, istniejące w I–VI w. na południu Półwyspu Koreańskiego w rejonie ujścia Naktong-gang. Pozostałością tej kultury są głównie  pochówki i ich zawartość. Archeolodzy interpretują usypane cmentarzyska z końca III i początku IV wieku jako królewskie cmentarzyska władz Gaya.

 Kurhany Daeseong-dong w Gimhae

https://www.wondermondo.com

Kurhany Marisan w Haman

http://koreabizwire.com


https://www.moseup.co.kr



https://www.moseup.co.kr


Kurhany Okjeon  w Hapcheon-gun



Kurhany Jisan-dong w Goryeong

https://stock.adobe.com/i


 Kurhany Songhak-dong w Goseong 

https://www.istockphoto.com


Kurhany Yugok-ri i Durak-ri w Namwon 

https://korean-vibe.com/


Kurhany  Gyo-dong i Songhyeon-dong w Changnyeong

https://www.realk.kr

Tradycje związane z nordyckimi łodziami klinkierowymi. Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja 2021

 Nordyckie  łodzie klinkierowe (o poszyciu zakładkowym) to małe, otwarte drewniane łodzie, które liczą od pięciu do dziesięciu metrów długości. Od prawie dwóch tysiącleci ludność Skandynawii (w tym ludność rdzenna – Samowie w Finlandii, Norwegii i Szwecji i grupy mniejszościowe, takie jak Kvenowie w Norwegii, Tornedalczycy w Szwecji i szwedzkojęzyczna ludność w Finlandii) stosuje te same techniki budowania łodzi. Na szkielecie ze stopki i ram wręgowych mocowane jest poszycie zakładkowe – cienkie zachodzące na siebie deszczułki łączone gwoździami, nitami lub linami. Następnie kadłub jest wzmacniany wręgami. Szkutnicy podkreślają, że zdobycie wiedzy i umiejętności związanych z budową tradycyjnych łodzi wymaga czasu. W przeszłości zazwyczaj młodzi uczyli się pod okiem mistrza i nauka trwała do dziesięciu lat. Będące symbolem dziedzictwa stref przybrzeżnych, wspólnego dla całej Skandynawii, łodzie służyły do połowu ryb, przewożenia towarów i ludzi. Obecnie wykorzystuje się je głównie podczas obchodów tradycyjnych świąt, regat i imprez sportowych, chociaż wciąż około tysiąca osób utrzymuje się wyłącznie lub częściowo z produkcji, konserwacji lub użytkowania tych łodzi. Tradycje związane z łodziami klinkierowymi obejmują praktyki społeczne. Na przykład po zbudowaniu łodzie bywają  uroczyście wodowane i chrzczone, a w czasie żeglowania i wiosłowania śpiewane są tradycyjne pieśni.


 https://zyciewnorwegii.pl



https://ich.unesco.org



https://viajar.elperiodico.com



Afladż, tradycyjny system irygacyjny. Zjednoczone Emiraty Arabskie 2020

 System polega na budowie podziemnych tuneli, umożliwiających przesyłanie wody na duże odległości, od podziemnego źródła do ogólnego basenu dostępnego dla całej społeczności. Woda spływa po schodkowym zboczu, z wysokich płaskowyżów na równiny, przemieszczając się podziemnym tunelem, co zapobiega jej parowaniu. Afladż obejmuje również sieć kanałów powierzchniowych, które rozprowadzają wodę do lokalnych gospodarstw. Rozwiązanie to opiera się na praktyce i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie, związanej z naturą i wszechświatem, na tradycyjnych metodach lokalizowania wody m.in. na podstawie rodzajów roślinności w danym miejscu, a także na zwyczajowych technikach wiercenia otworów w gruncie w celu właściwego utrzymania systemu irygacyjnego i zapewnienia sprawiedliwej dystrybucji wody. Członkowie społeczności pomagają w odpowiednim utrzymaniu systemu afladż, m.in. przez oczyszczanie tuneli z błota. Wiedza i praktyki związane z tym elementem dziedzictwa przekazywane są z pokolenia na pokolenie od 3000 lat.  Przez wieki system służył do dostarczania wody pitnej dla ludzi i zwierząt oraz do nawadniania pół uprawnych w tym wyjątkowo suchym regionie ziemi, stając się przykładem kreatywności społeczeństw, borykających się na co dzień z problemem niedoboru wody i warunkami życia w pustynnym środowisku.