8 sty 2015

Historyczne centrum Rzymu, Włochy 1980, 1990

Stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju nad Tybrem i Morzem Śródziemnym. Według tradycji, przekazanej nam przez Liwiusza, Rzym założył Romulus 21 kwietnia 753 p.n.e. i został jego pierwszym królem. Miasto stało się centrum Republiki Rzymskiej oraz życia politycznego i kutluralnego kraju a także, w IV w, stolicą chrześciańskiego imperium.
Historyczne centrum znajduje się między Tybrem, ulicą  Corso Vittorio Emanuele i  Via del Corso.

                                                        foto:  Giuseppe Moscato

                                             Most V.Emanuele

                                                            foto: David Benavent


Koloseum (Amfiteatr Flawiuszów)
Został wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. Jest to eliptyczna budowla o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości 48,5 m, z pojemną widownią, która mogła pomieścić pomiędzy 45 a 50 tysiącami widzów. Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów, naumachie, polowania na dzikie zwierzęta. Tradycja mówi iż w Koloseum mordowano chrześcijan, co upamiętniono krzyżem wewnątrz budowli.
Otwarte codziennie od  8:30do zachodu słońca.
Wejście  Koloseum, Forum i Palatyn kosztuje 12 €.

                                                                           foto: icomei


                                                                    foto: Pedro Lopez


Forum Magnum (Romanum) to najstarszy plac miejski, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. Główny polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu, miejsce odbywania się najważniejszych uroczystości publicznych. Inicjatorem wybudowania forum miał być Tarkwiniusz Pyszny. Przy powstałym w VI w. p.n.e. placu miano potem wznieść szereg ważnych budynków: Kurię, mównicę (Rostra), świątynię Westy i dom westalek, świątynie Saturna, Dioskurów, Zgody i siedzibę najwyższego kapłana – budynek Regii, archiwum (Tabularium).

                                                        foto:  Giuseppe Moscato


Via Sacra (Święta droga) była główną ulicą w mieście, prowadziła od wzgórza Velia przez Forum Magnum i kończyła się na wzgórzu Kapitolińskim.

                                                                 foto: MorBCN

Łuk Tytusa został zbudowany dla uczczenia zwycięstwa Wespazjana i Tytusa w wojnie z Żydami i zdobycia Jerozolimy.

                                     fuente: arteciclosjumilla.blogspot.com

Łuk Septymiusza Sewera został zbudowany w 203 roku, ku czci Septymiusza Sewera i jego synów Karakalli i Gety. Upamiętnia on zwycięstwo cesarza nad Partami.

                                                            foto: Cribb10

Świątynia Antonina i Faustyny została zbudowana na Forum Romanum w 141 n.e. na polecenie cesarza Antonina Piusa dla uczczenia jego zmarłej małżonki Faustyny Starszej. Po śmierci cesarza jego następca Marek Aureliusz w 161 n.e. zadedykował świątynię Antoninowi i Faustynie. Świątynię po upadku Rzymu przekształcono w Kościół San Lorenzo in Miranda.

                                                   fuente: albumfotos.com

Bazylika Maksencjusza i Konstantyna –to największa bazylika i zarazem budynek na Forum Romanum, jej  budowę rozpoczął w 308 cesarz Maksencjusz. Budowa została zakończona przez Konstantyna Wielkiego w roku 312.

                                             fuente: www.disfrutaroma.com

Kuria -budynek senatu rzymskiego z VI w. p.n.e. (Forum Romanum).

                                                          fuente: dorgati7.wordpress.com

Kolumna Fokasa została wzniesiona naprzeciwko Rostry na Forum Romanum ku czci bizantyjskiego cesarza Fokasa 1 sierpnia 608 r.

                                                   fuente: www.mastache.com


Plac Wenecki to jeden z istotnych punktów turystycznych miasta, znajduje się u podnóża Kapitolu. Zabudowany został w XV wieku przez Leone Battista Albertiego. Stoją tu ważne budowle: 
Renesansowy Pałac Wenecki (Palazzo Venezia)  do połowy XVI wieku pełnił rolę rezydencji papieskiej. Kościół św. Marka – boczna elewacja pałacu Weneckiego,został zbudowany już w IV wieku przebudowany w IX wieku.   Po dojściu do władzy Mussoliniego w pomieszczeniach pałacowych urządzono jego rezydencję.
Pałac Bonapartego był własnością Letycji Ramolino Bonaparte - matki Napoleona.
Budynek towarzystwa ubezpieczeniowego gdzie  mieszkał pod koniec swego życia Michał Anioł, tam też zmarł w dniu 18 lutego 1564 r.
Ołtarz Ojczyzny (Altare della Patria, zwany popularnie il Vittoriano)  jest zarazem pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza. Pomnik zaprojektowany przez Giuseppe Sacconiego, został zbudowany dla uczczenia zjednoczenia Włoch. Centralna jego część to Grób Nieznanego Żołnierza. Płonie tu wieczny ogień a żołnierze trzymają wartę.

                                                     foto:  Raffaele Birnardo 


Pałac Wenecki

                                                          foto: Giorgio Badaini



                                                        foto: ALFONSO1979 


Kolumna Trajana została wzniesiona w 113 r., mierzy  42 m. i  jest ustawiona  na cokole, w którego wnętrzu zostały pochowane urny z prochami Trajana i jego żony Plotiny.

                                                           foto: thaiz_mm

Na placu Kapitolu stoją:  pałac senatorski , pałac Konserwatorów (Muzeum Kapitolińskie), oraz pomnik Marka Aureliuszaą

                                              fuente: www.audioguiaroma.com


                                                                   foto:Florian Seiffert
                                            

                                                          foto: Giuseppe Moscato
                                                                                            

Plac Colonna (z włoskiego, "kolumna") przecina Via del Corso, jedną z głównych ulic Rzymu. Obecny kształt i wygląd został nadany pod koniec XVI wieku, kiedy to panujący papież, Sykstus V, nakazał przebudowę całej dzielnicy. Nazwa placu pochodzi od marmurowej kolumny  Marka Aureliusza wzniesionej między 176 a 193 rokiem dla upamiętnienia zwycięstw Rzymu nad Markomanami i Sarmatami. Prostokątny plac jest otoczony renesansowymi pałacami.

                                                      foto: Laura Lessa


Siedziba parlamentu

                                                               foto: Laura Lessa


Fontanna di Trevi (Fontana di Trevi ) to najbardziej znana barokowa fontanna Rzymu. Została zbudowana z inicjatywy Klemensa XII w miejscu istniejącej wcześniej fontanny zaprojektowanej przez Leona Battiste Albertiego z 1435 r. Forma  przypomina fasadę budynku, ma 20,0 m szerokości i 26,0 m wysokości. Centralnymi postaciami fontanny są Neptun i dwa trytony, będące symbolami Kastora i Polluksa.

                                                                   foto: MorBCN


Schody Hiszpańskie to dzieło architektów Francesco de Sanctis i Alessandro Specchi, znajdują się przy Placu Hiszpańskim (Piazza di Spagna) - jednym z najsłynniejszych placów miasta. Zostały ukończone na Jubileusz w 1725 roku. Na szczycie  znajduje się XVI-wieczny kościół Trinita dei Monti (kościół św. Trójcy).

                                                      fuente: www.tesoridiroma.net


Piazza del Popolo (Plac Wszystkich Ludzi) w czasach cesarstwa rzymskiego znajdował się przy północnej bramie Murów Aureliana zwanej w starożytności Porta Flaminia. Przez lata plac był miejscem publicznych egzekucji - ostatnią wykonano w 1826. W roku 1589 papież Sykstus V umieścił na środku placu egipski obelisk przeniesiony z Circus Maximus (był to obelisk wzniesiony przez Ramzesa II w Heliopolis, a do Rzymu sprowadził go w 10 r. p.n.e. cesarz Oktawian August). Aktualny układ placu został zaprojektowany w stylu neoklasycystycznym w latach 1811 - 1822 przez Giuseppe Valadiera.

                                                    foto: Raffaele Birnardo

                                             Brama Popolo

                                                foto: Dicas de Roma

Kościół Santa María del Pueblo z epoki średniowiecza.

                                            fuente: www.apartamentos-roma.es

Panteon  (miejsce poświęcone wszystkim bogom), to okrągła świątynia na Polu Marsowym, ufundowana przez cesarza Hadriana w roku 125 na miejscu wcześniejszej z 27 r. p.n.e., zniszczonej w pożarze w 80 r. n.e. Poświęcony był bóstwom planetarnym oraz ówcześnie panującemu cesarzowi. Od VII wieku jest użytkowany jako kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres – Najświętszej Marii Panny od Męczenników. Jest jedną z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu. Wstęp wolny.

  
                                                           foto:  Giuseppe Moscato
                                      
Bazylika św. Jana na Lateranie ( katedra biskupa Rzymu) to jedna z czterech bazylik większych, była  częścią rezydencji kolejnych papieży od roku 313. Pierwsza bazylika powstała w latach 314-318.

                                                   fuente: www.disfrutaroma.com


                                               fuente:  www.disfrutaroma.com


Bazylika św. Pawła za Murami ( Basilica Papale di San Paolo fuori le Mura) – jedna z czterech bazylik papieskich i miejsce pochówku świętego Pawła. Została zbudowana przy Via Ostiense przez cesarzy Teodozjusza I, Arkadiusza i Walentyniana II w latach 386-440.

                                                                  foto: eli_rl

W podziemiach Rzymu rozciągają się katakumby- cmentarz (starożytny etruski, rzymski, żydowski i starochrześcijański) w postaci nieregularnie rozplanowanego systemu korytarzy biegnących zazwyczaj w kilku kondygnacjach, rozgałęziających się, rozszerzających w komory, wydrążonych bardzo głęboko w ziemi. Zachowały się katakumby: świętego Kaliksta przy Via Appia, św. Agnieszki i św. Pryscylli przy Via Nomentana, św. Domitylli przy Via delle Sette Chiese i  św. Giordanii przy Via Salaria.

                                        fuente: estudiandoloartistico.wordpress.com


                                               fuente: www.disfrutaroma.com


                                                         fuente:  sites.google.com


Largo di Torre Argentina to plac, na środku którego znajdują się ruiny czterech rzymskich świątyń, odkryte w XX wieku. Nazwa placu pochodzi od  łacińskiej nazwy Strasburga - Argentoratum. W 44 roku w tym miejscu zamordowano Cezara.
Ruiny znajdują się poniżej poziomu placu i można je z góry oglądać bezpłatnie.

                                                            foto: Raffaele Birnardo


                                                                   foto: Miquel

Wzgórze Palatyn według tradycji (i ostatnich badań archeologicznych) jest uważane za miejsce najstarszej osady rzymskiej zwanej Roma quadrata. Tu w grocie zwanej Lupercal miała wilczyca karmić Romulusa i Remusa. Znajdowały się tu m.in. świątynia Wiktorii, świątynia Jowisza Statora, Dom Liwii, pałac Septimusa Sewera, pałac Domicjana. W okresie republiki Palatyn był dzielnicą bogatych willi (Cycerona, Krassusa, Marka Antoniusza).

                                                     foto:  Luis Pérez Alcaide


                                                               foto:  Luis Pérez Alcaide


Widok ze wzgórza
                                                  foto: Petri Mäkijärvi

Pałac Domus Flavia zbudowany w  81 r. p.n.e
                                                fuente: www.disfrutaroma.com

Dom Liwii zbudowany w I w. p.n.e
                                                            foto: Sebastià Giralt


Dom Augusta
                                                      foto: Sebastià Giralt

Ogrody Farnese, są  pierwszym ogrodem botanicznym jaki powstał w Europie. Miało to miejsce w połowie XVI wieku, kiedy to wnuk papieża Pawła III, kardynał Alessandro Farnese, po wykupieniu części ruin po pałacu Tyberiusza na Palatynie, kazał je zasypać i zlecił założenie w tym miejscu parku krajobrazowego.

                                                 fuente: www.viajarcodeveronica.com


                                           fuente: cambalache21.blogspot.com

Pokój dwuosobowy w hotelu blisko centrum kosztuje od 173 PLN (wspólna łazienka).

1 komentarz:

  1. Rzym to jedno z najpiękniejszych miejsc jakie widziałem. Moim zdaniem zdecydowanie warto je odwiedzić.

    OdpowiedzUsuń