25 cze 2015

Teatry indyjskie

Kudijattam: teatr sanskrytu
Kudijattam oznacza w języku malajalam „wspólną grę”. Określenie to odnosi się do widowiska, w którym wspólny udział biorą: aktorzy (ćakjarowie), aktorki (nangjarki) i muzycy (nambjarowie). Prawdopodobnie jest to najstarszy zachowany teatr klasyczny w Indiach. Najwcześniejszą wzmiankę o nim odnaleźć można w starotamilskim poemacie z pierwszych wieków naszej ery. Kudijattam był teatrem najwyższych kast i varn. Przedstawienia odbywały się wyłącznie w świątyniach, a widzami były głównie rodziny bramińskie. Dla prezentacji spektakli kudijattam wznoszono w świątyniach specjalne budynki teatralne, które zwano kuttambalam lub natyamantapa. Aktorzy używali skodyfikowanego języka gestów oraz umownego ruchu ciała, a także tańca. Oprócz tego przekazywali treści za pomocą melorecytacji i umiejętnego wyrażania nastroju i emocji za pomocą umownej ekspresji twarzy również w tańcach nazywane są sattvika abhinaya. Środkiem przekazu był także kostium i charakteryzacja.

                                                 fuente: www.absolut-india.com


                                                 fuente: www.datuopinion.com


                                                fuente: www.datuopinion.com


Ramlila: Tradycyjny spektakl Ramajana
Ramlila jest przedstawieniem eposu Ramajana w formie serii występów obejmujących piosenkę, narrację, recital i dialog. Epos wystawiany jest co roku w całych północnych Indiach podczas festiwalu Dussehra, organizowanego zgodnie z kalendarzem rytualnym, w okolicach października i listopada. Tekst ku chwale Ramy, bohatera Ramajany, został skomponowany w XVI wieku przez indyjskiego poetę Tulsidasa, w dialekcie zbliżonym do hindi, po to, by sanskrycką epikę uczynić dostępną i powszechnie zrozumiałą. Większość Ramlily odtwarza epizody z Ramaczaritmanas metodą serii przedstawień, trwających średnio 10-12 dni. Niektóre, takie jak Ramnagar, mogą trwać nawet cały miesiąc.


                                                   fuente: www.thehindu.com


                                                     fuente: www.buzzintown.com


                                                  fuente: www.delhievents.com


Ramman
Festiwal  obchodzony jest pod koniec kwietnia w bliźniaczych wioskach Saloor i Dungra w stanie Uttarakhand (północne Indie) ku czci lokalnego boga Bhumiyal Devta. Składa się z wielu złożonych rytuałów: recytacji epopei Rama i lokalnych legend, prezentacji pieśni, przedstawień i tańców z maskami. Festiwal organizowany jest przez mieszkańców wiosek, a każda z grup i kast pełni w nim określone role. Spektakle prezentują najczęściej młodsi i starsi mieszkańcy wiosek, podczas gdy Bramini kierują modlitwami i obrzędami w świątyni, a jedynie przedstawiciele miejscowej kasty Kshatriya mają prawo nosić święte maski reprezentujące boga Narashima, przedstawianego w postaci półczłowieka i półlwa.

                                                          fuente: heritage.unesco.or.kr


                                                       fuente: heritage.unesco.or.kr


                                              fuente: commons.wikimedia.org


Mudiyettu
Dramat rytualny z regionu Kerala wyrażany poprzez taniec. Opiera się na zaczerpniętym z mitologii motywie walki między boginią Kali i demonem Darika. W obrzędzie uczestniczy cała wioska. Po zebraniu letnich plonów mieszkańcy udają się wczesnym rankiem do świątyni. Wykonawcy dramatu oczyszczają się poprzez post i modlitwy, a następnie, za pomocą kolorowego proszku rysują na ziemi olbrzymi portret bogini zwany kolam w celu przywołania jej ducha. Jest to przygotowanie do żywego widowiska, w którym boski mędrzec Narada prosi boga Siwę, by powstrzymał demona Darika, wobec którego człowiek jest bezsilny. Siwa nakazuje, by Darika zginął z rąk bogini Kali. Mudiyettu to ważny sposób przekazywania następnym pokoleniom tradycyjnych wartości, zasad etycznych, kodeksów moralnych i norm estetycznych wspólnoty, zapewniający ich ciągłość i aktualność w czasach współczesnych.

                                                    fuente: heritage.unesco.or.kr


                                                      fuente: archi-star.blogspot.com


                                             fuente. archi-star.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz