3 wrz 2015

Stare Miasto w Wilnie. Litwa 1994

Stolica Litwy, stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego, po unii polsko-litewskiej w 1569 roku miało charakter drugiej siedziby władców Rzeczypospolitej Obojga Narodów, od 1920 do 1922 jako stolica Litwy Środkowej. Pierwsza pewna wzmianka o mieście pochodzi dopiero z 1323 z listu wielkiego księcia Giedymina do papieża Jana XXII. W czasie rządów Olgierda nastąpił w 1365 najazd Krzyżaków na Wilno podczas którego spłonęła większość zabudowy. Następny najazd Krzyżaków miał miejsce w 1383. Po oblężeniu ponownie zdobyli miasto i je spalili. Przełomowym rokiem dla Wilna był 1387,kiedy książę litewski i król polski Władysław Jagiełło w konsekwencji zawartej unii z Polską w Krewie w 1385 zorganizował w Wilnie uroczystość chrztu Litwy. W 1387 roku Wilno uzyskało prawa miejskie magdeburskie. W 1413 wielki książę Litwy Jagiełło ustanowił w Wilnie województwo wileńskie które do 1793 roku wchodziło w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego. Najświetniejszy okres w dziejach miasta to czasy zygmuntowskie. Powstała wówczas mennica, arsenał, młyny, most na Wilejce, liczne szpitale i pałace. Pracowali tu architekci i rzeźbiarze włoscy. Wilno stało się miastem wielu narodowości. Miasto stało się dla Żydów „Jerozolimą Północy” ; działała tu jedna z najwybitniejszych szkół talmudycznych na świecie. W dniu 7 sierpnia 1655 w trakcie wojny polsko-rosyjskiej po zajęciu miasta, Rosjanie wymordowali około 25 tysięcy ludzi. Pożary w stolicy Litwy trwały przez 17 dni. Od 17 września 1991 Wilno jest stolicą niepodległej Litwy.

Historia Ostrej Bramy rozpoczyna się wraz z rozbudową Wilna. W XV-XVI w. miasto otoczono murem obronnym. Powstało wtedy dziewięć bram miejskich, z których do dziś przetrwała tylko Ostra Brama.

                                                         foto: Ben Beiske


                                                            foto: Ewelina


Wieża Giedymina mieści się na Górze Zamkowej (lub Górze Giedymina). W drugiej połowie XIII w., gdy u podnóża góry powstawało drewniane miasto, w tym miejscu stanął drewniany zamek. Nie jest znana dokładna data zbudowania nowego zamku murowanego. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z listów Giedymina (1323 r.).

                                                           foto: Ben Beiske

W XIV wieku państwo litewsko-polskie było największym państwem w Europie. Tu się toczyła wielka historia, rozwijała się dyplomacja, kwitła architektura. Pierwsza wzmianka o przebywaniu w gotyckiej rezydencji na Zamku Dolnym wielkiego księcia litewskiego Witolda pochodzi z 1413 roku. Około 1530 roku Zygmunt Stary rozszerzył rezydencję na Zamku Dolnym i wybudował pałac renesansowy. “Według zamysłu budowniczych pałac musiał dorównać rezydencji królewskiej w Krakowie.

                                                     foto: Mundus Gregorius

W 1579 król Stefan Batory założył Akademię prowadzoną przez jezuitów, co stało się zalążkiem Uniwersytetu Wileńskiego.
                                                    foto: Cheryl Hammond


Klasycystyczna katedra wileńska pełni rolę najważniejszego kościoła Litwy. O jej roli dla litewskiej i polskiej kultury decydują wydarzenia, jakie się tu odbywały: synody, pogrzeby biskupów, rodziny królewskiej i magnatów oraz uroczystości państwowe.

                                                       foto: David Mills
                                                


                                            foto: FromTheNorth

Fundatorem obecnego kościoła św. Piotra i Pawła  był mecenas sztuki, magnat oraz litewski hetman polny Michał Kazimierz Pac.
                                               foto: Enrique Domingo
 


                                                       foto: Enrique Domingo


Kaplica św. Kazimierza opiekuna Litwy (Królewska) powstała w latach 1623-1636. Założona przez Zygmunta III Wazę i Władysława IV kaplica należy do najbardziej znanych zabytków Wilna. Jest ona wyraźnie wzorowana na kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Kiedyś była połączona z Zamkiem Dolnym i rodzina królewska mogła przychodzić tu bezpośrednio z swej rezydencji.

                                                         foto: David Iliff


                                                    foto: Enrique Domingo


                                                       foto: Karlong Chan


                                                           foto: Risto Silaste

Synagoga
                               foto: my Life, the Universe and Everything
 

Plac Lukiskes
                                                       foto: moacirpdsp

Kościół św. Anny jest największym klejnotem wileńskiej starówki, cennym zabytkiem późnego gotyku.

                                                               foto: Ewelina


Kościół św.Katarzyny
                                                           foto: Ben Beiske

Cela Konrada
                                               foto: Mundus Gregorius

Dzielnica żydowska  Užupis,
                                                       foto: JuanZaF


Dwuosobowy pokój w hotelu kosztuje od 168 PLN.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz