20 lis 2015

Krajobraz kulturowy Wachau. Austria 2000

Wachau rozciąga się na długości ok. 35 km od miasta Melk po Krems an der Donau, obejmując przełomowy odcinek doliny Dunaju oraz stoki Dunkelsteinerwald i południowe tereny Waldviertel.   Słynie z licznych zabytków architektury świeckiej i sakralnej, średniowiecznych miasteczek oraz uprawy winorośli i moreli. Łagodny klimat doliny Wachau sprzyja winogrodnictwu i sadownictwu. Winorośl, głównie jej odmiany Riesling i Grüner Veltliner, uprawiana jest na terasach na zboczach doliny. Najważniejsze uprawy znajdują się w: Spitzu, Arnsdorfie, Wösendorfie, Jochingu, Weißenkirchen, Dürnstein, Loiben, Rossatz i Mautern.

foto: Norman27 


foto: Norman27 


foto: Christian Keller 
                                                              

 Nad Spitzem górują ruiny XIII-wiecznego zamku Hinterhaus, który już na początku XVI w. popadł w ruinę.
                                                                   
                                                                    foto: Larry Myhre


Położone na lewym brzegu Dunaju średniowieczne Dürnstein nazywane jest „perłą Wachau”. Nad miasteczkiem góruje zamek Dürnstein, z którym związana jest historia króla angielskiego Ryszarda Lwie Serce, który sprofanował flagę Babenbergów. Powracający z trzeciej wyprawy krzyżowej przez Austrię Ryszard Lwie Serce został pojmany z rozkazu Leopolda V Babenberga i uwięziony na zamku od grudnia 1192 roku do lutego 1194 roku; następnie został oddany w ręce cesarza Henryka VI Hohenstauf. Po zapłaceniu okupu 35 tys. w srebrze król został uwolniony, a pieniądze pozwoliły na sfinansowanie wielkich projektów budowlanych, m.in. w Wiedniu. Zamek został prawie doszczętnie zniszczony podczas najazdu wojsk szwedzkich. W XVII w.  W XV wieku założono tu opactwo Augustianów Dürnstein, które zostało przebudowane na początku XVIII w. w stylu barokowym.
 foto: kometen57


foto:  Ngobebe 


foto:  I-Ta Tsai 


foto:  Alan Dunlop

  
foto:  I-Ta Tsai 


foto:  Markus Gregory

Zamek Aggstein został wzniesiony w XIII w.
foto:  Ngobebe 


Położone na prawym brzegu Dunaju Melk jest zachodnią bramą do Wachau. Nad miastem góruje barokowe opactwo Benedyktynów z XVIII w., jedno  z największych barokowych kompleksów budowli sakralnych na świecie.
foto: Larry Myhre 


foto:  Ted McGrath 


foto: Larry Myhre 


foto: Carlos Docampo



foto:  Ngobebe 


foto:  Ngobebe 


foto: Becky 


foto: Oliver Lindberg 

Ok. 5 km od Melku, na skale wznosi się zamek Schönbühe z  XII w. Przez 200 lat służył rodzinie Schoenbuchele, by po bezpotomnej śmierci ostatniego przedstawiciela rodu na początku XIII w. przejść w ręce Conrada von Eisenbeutela a następnie w posiadanie opactwa benedyktynów w Melku.

foto: Larry Myhre

Krems

 foto: Wolfgang Pichler 


foto:  boeswirthm 


foto: Reinhold Behringer

 
Opactwo Benedyktynów Göttweig zostało założone w 1083 r. Znajduje się tu  biblioteka manuskryptów oraz zbiory ponad 32 tys. grafik, m.in. dzieła Rubensa, Rembrandta, Dürera i Cranacha.
foto:  3www


 foto: Hellebardius


foto: Hellebardius


 foto: Hellebardius

Zamek  Schallaburg 

foto: Intensivtäteraggressor


foto: Charly Schweiger 



 foto: galarapid 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz