Wachau rozciąga się na długości ok. 35 km od miasta Melk po Krems an der Donau, obejmując przełomowy odcinek doliny Dunaju oraz stoki Dunkelsteinerwald i południowe tereny Waldviertel. Słynie z licznych zabytków architektury świeckiej i sakralnej, średniowiecznych miasteczek oraz uprawy winorośli i moreli. Łagodny klimat doliny Wachau sprzyja winogrodnictwu i sadownictwu. Winorośl, głównie jej odmiany Riesling i Grüner Veltliner, uprawiana jest na terasach na zboczach doliny. Najważniejsze uprawy znajdują się w: Spitzu, Arnsdorfie, Wösendorfie, Jochingu, Weißenkirchen, Dürnstein, Loiben, Rossatz i Mautern.
foto: Norman27
foto: Norman27
foto: Christian Keller
Położone na lewym brzegu Dunaju średniowieczne Dürnstein nazywane jest „perłą Wachau”. Nad miasteczkiem góruje zamek Dürnstein, z którym związana jest historia króla angielskiego Ryszarda Lwie Serce, który sprofanował flagę Babenbergów. Powracający z trzeciej wyprawy krzyżowej przez Austrię Ryszard Lwie Serce został pojmany z rozkazu Leopolda V Babenberga i uwięziony na zamku od grudnia 1192 roku do lutego 1194 roku; następnie został oddany w ręce cesarza Henryka VI Hohenstauf.
Po zapłaceniu okupu 35 tys. w srebrze król został uwolniony, a
pieniądze pozwoliły na sfinansowanie wielkich projektów budowlanych,
m.in. w Wiedniu. Zamek został prawie doszczętnie zniszczony podczas najazdu wojsk szwedzkich. W XVII w. W XV wieku założono tu opactwo Augustianów Dürnstein, które zostało przebudowane na początku XVIII w. w stylu barokowym.
foto: kometen57
foto: Ngobebe
foto: I-Ta Tsai
foto: Alan Dunlop
foto: I-Ta Tsai
foto: Markus Gregory
Zamek Aggstein został wzniesiony w XIII w.
foto: Ngobebe
Położone na prawym brzegu Dunaju Melk jest zachodnią bramą do Wachau. Nad miastem góruje barokowe opactwo Benedyktynów z XVIII w., jedno z największych barokowych kompleksów budowli sakralnych na świecie.
foto: Larry Myhre
foto: Ted McGrath
foto: Larry Myhre
foto: Carlos Docampo
foto: Ngobebe
foto: Ngobebe
foto: Becky
foto: Oliver Lindberg
Ok. 5 km od Melku, na skale wznosi się zamek Schönbühe z XII w. Przez 200 lat służył rodzinie
Schoenbuchele, by po bezpotomnej śmierci ostatniego przedstawiciela rodu
na początku XIII w. przejść w ręce Conrada von Eisenbeutela a
następnie w posiadanie opactwa benedyktynów w Melku.
Krems
foto: Wolfgang Pichler
foto: boeswirthm
foto: Reinhold Behringer
Opactwo Benedyktynów Göttweig zostało założone w 1083 r. Znajduje się tu biblioteka manuskryptów oraz zbiory ponad 32 tys. grafik, m.in. dzieła Rubensa, Rembrandta, Dürera i Cranacha.
foto: 3www
foto: Hellebardius
foto: Hellebardius
foto: Hellebardius
Zamek Schallaburg
foto: Intensivtäteraggressor
foto: Charly Schweiger
foto: galarapid
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz