Moore Town zostało założone w 1739 roku na mocy traktatu pokojowego
kończącego konflikt zbrojny pomiędzy kolonizatorami brytyjskimi a byłymi
niewolnikami tzw. Maroons walczącymi o autonomię. Według legendy miejscowość została założona przez Nanny – przywódczynię Maroons o statusie bohaterki narodowej Jamajki, której grób („Bump Grave”) znajduje się w Moore Town. Nazwa Maroons pochodzi od hiszpańskiego cimarrón (pol. dziki) i stosowana była na Karaibach jako określenie niewolników zbiegłych z plantacji. Pierwszymi Maroons na Jamajce byli prawdopodobnie Tainowie zbiegli z niewoli hiszpańskiej. Większa grupa Maroons – 1500 osób pochodzenia afrykańskiego – została uwolniona przez Hiszpanów w 1655 roku po zajęciu wyspy przez Brytyjczyków. Maroons osiedlili się w górach i wkrótce rozpoczęli walkę z nowymi kolonizatorami. Na początku XVIII w. kontrowali znaczną część wschodniej Jamajki, utrzymując dobrze
zorganizowane grupy zbrojne i prowadząc wieloletnie działania zbrojne
przeciwko kolonizatorom i plantatorom brytyjskim – pierwsza wojna trwała prawie dwadzieścia lat (1720–1739). W 1738 roku podpisano pierwszy traktat pokojowy z przywódcą Leeward Maroons na zachodzie a w 1739 z przywódcą Windward Maroons na wschodzie wyspy. Traktaty gwarantowały wolność, nadawały Maroons ziemię i autonomię.
W Moore Town połączyli różne tradycje kulturowe, tworząc nowe wspólne obrzędy religijne i zwyczaje – tzw. Kromanti. Obrzędy Kromanti obejmują tańce, pieśni i charakterystycznej gry na bębnach stosowanej dla przywoływania duchów przodków. Podczas obrzędów używany jest język Kromanti. Ponadto Maroons rozwinęli unikalny sposób komunikacji przy użyciu dźwięków wydobywanych podczas gry na rogu krowim nazywanym abeng, a każdy Maroon miał swój własny indywidualny rodzaj melodii.
fuente: www.unesco.org
fuente: headlists.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz