2 gru 2018

Sansa - górskie klasztory buddyjskie w Korei Południowej 2018

Sansa to buddyjskie klasztory górskie rozrzucone w południowych prowincjach Półwyspu Koreańskiego. Plan przestrzenny wszystkich objętych wpisem siedmiu klasztorów z VII–IX w. ma wspólne cechy, charakterystyczne dla Korei. Otwarty dziedziniec („madang”) otaczają cztery budynki (Sala Buddy, pawilon, czytelnia i dormitorium). Znajduje się tam szereg niezwykłych - każda w swoim rodzaju - konstrukcji, a także przedmiotów, dokumentów i świątyń. Klasztory górskie są obiektami sakralnymi, które przetrwały do dziś jako żywe ośrodki wiary i codziennej praktyki religijnej. 



Beopjusa ( Pŏpchu sa) Boeun-gun. Chungcheongbuk-do Provinc
Klasztor został zbudowany przez mnicha Uisina w roku 553, po jego powrocie z Indii. Przywiózł on ze sobą olbrzymią ilość sutr, które były przechowywane w tym klasztorze. Dlatego nazwał go Pŏpchu, czyli Dom sutr. Cały kompleks, wybudowany na południowo-zachodnich zboczach góry Songni, składał się z ponad sześćdziesięciu budynków, a w okolicy było ponad siedemdziesiąt pustelni. Praktykowało tu 3000 mnichów. 







Bongjeongsa (Pongjŏng sa Klasztor Pawilonu Feniksa) . Gyeongsangbuk-do Province. 

Założycielem klasztoru był Ŭisang w roku 672. Według legendy wybrał miejsce na klasztor rzucając papierowego feniksa z pobliskiego klasztoru Pusŏk sa, który wylądował u stóp góry Ch'ŏndŭng. W 1972 r. podczas prac remontowych w Kŭngnakchŏn (Gmach Mistrzów) odkryto napis na jednej z belek, według którego, założycielem klasztoru był uczeń Ŭisanga - Nŭng'in Taedŏk. W 1363 roku podjęto gruntowną rekonstrukcję klasztoru. W 1625 roku przeprowadzono prace renowacyjne. Również wykonano takie prace w roku 1972. Klasztor zajmuje powierzchnię 1650 m² i jest największą buddyjską świątynią w rejonie Andong.










Buseoksa (Pusŏk sa klasztor Pływającej Skały) . Gyeongsangbuk-do Province. 
Wybudowany jest na górze Ponghwang w Yŏngju, pomiędzy szczytami T'aebaek a Sobaek. Jeden z najstarszych i najważniejszych klasztorów koreańskich. Był głównym klasztorem szkoły hwaŏm i reprezentantem odłamu Północnej Góry. Został wybudowany przez założyciela szkoły hwaŏm – Ŭisanga w 676 r. na życzenie króla Munmu (pan. 771681). Jednym z najważniejszych budynków dla historii buddyzmu i kultury w Korei jest Chosadang, hala z portretami wielkich mistrzów buddyjskich. Gmach ten znajduje się ok. 100 metrów na północny wschód od głównego gmachu. Oryginalne freski przedstawiające obrońców buddyzmu i bogów są najlepszymi istniejącymi przykładami malarstwa ściennego z okresu Koryŏ. W celu ich zabezpieczenia znajdują się one oddzielnym, lepiej ochranianym miejscu. Są to najstarsze malowidła w Korei.








Daeheungsa (Taehŭng sa Klasztor Wielkiego Pojawienia się). Haenam-gun Jeollanam-do 
Nie ma pewnej daty powstania klasztoru, ani nie jest znany jego założyciel. Niektórzy przypuszczają, że założył go mnich Ado w 514 roku. Jednak prawdopodobnie klasztor pochodzi z końca IX wieku i jest jednym z pięciuset klasztorów powstałych dzięki mistrzowi sŏn Yŏgongowi Tosŏnowi (821989). Uważa się także, że powstał w miejscu, gdzie znajdowała się pustelnia Manilam założona przez mnicha Chungkwana. Świątynia ta jest także uważana za koreańskie centrum ceremonii herbaty, dzięki mistrzowi sŏn Ch'oŭi Ŭisunowi.




Magoksa ( Klasztor Doliny Konopi lub Lnu).  Chungcheongnam-do Province. Miasto Gongju.

Z powstaniem klasztoru związane są dwie historie. Według pierwszej, założycielem klasztoru był Chajang w roku 643. Według drugiej, założycielem klasztoru był mistrz sŏn Nanghye Muyŏm w roku 845, po swoim powrocie z Chin. Ta druga wersja jest bardziej wiarygodna, gdyż w pobliżu znajduje się klasztor Sŏngju sa, w którym powstała jedna z Dziewięciu górskich szkół sŏn – sŏngju. Klasztor został zbudowany na wschodnim zboczu góry T'aehwa. Był to jeden z niewielu klasztorów koreańskich, który wyszedł względnie nieuszkodzony z okresu inwazji japońskiej w latach 1592–1598.


Seonamsa (Klasztor Skały Pustelnika) .  Jeollanam-do Province. Miasto Suncheon. 
Istnieją dwie wersje powstania klasztoru. Według pierwszej - klasztor powstał w roku 542 i został założony przez mnicha Ado. Według drugiej - klasztor został założony w roku 875 przez Yŏgonga Tosŏna i nosił nazwę Sŏnam. Nazwa powstała od dużej płaskiej skały, na której dwaj pustelnicy grali w paduk (rodzaj koreańskich szachów). Jest jeszcze trzecia nazwa pod którą podobno klasztor wcześniej figurował: Haech'ŏn. Być może Tosŏn rozbudował istniejącą wcześniej pustelnię; na pewno wybudował główny budynek klasztoru. Świątynia znajduje się na wschodnim zboczu góry Chogye (co jest koreańskim oddaniem góry, na której znajdował się klasztor Szóstego Patriarchy Huinenga - Caoxi).




Tongdosa (Przejście do oświecenia).  Miasto Yangsan. Gyeongsangnam-do Province. 
Jeden z najstarszych klasztorów buddyjskich w Korei. Został wybudowany w 646 r. przez mistrza buddyjskiego Chajanga Yulsę. Obecnie jest on także muzeum z wieloma obiektami związanymi z historią buddyzmu koreańskiego. Klasztor ten jest jednym z trzech – obok Haein sa i Songgwang sa – klasztorów należących do tzw. Klasztorów trzech skarbów i równie ekskluzywnej grupy ch'ongnim, skupiającej pięć klasztorów. Kompleks klasztorny składa się z 65 budynków, co czyni go największym w Korei.






1 komentarz:

  1. Razem z narzeczoną marzyliśmy zawsze o tym, by polecieć do Japonii, ale Korea również wygląda zjawiskowo. W ogóle niesamowite jest, że budynki zachowały się w takim stanie od VII–IX.

    OdpowiedzUsuń