21 sty 2019

Zespoły wiktoriańskie i art déco w Mumbaju. Indie 2018

W drugiej połowie XIX w. Bombaj (obecnie: Mumbaj), który stał ośrodkiem światowego handlu, wdrożył ambitny plan urbanistyczny. Zaowocowało to wzniesieniem zespołów budynków publicznych, sąsiadujących z otwartą przestrzenią Owalnego Majdanu. Początkowo budowano w stylu neogotyku wiktoriańskiego, a następnie, na początku XX wieku w stylu Art. Deco. Zespół wiktoriański cechują  elementy indyjskie, wynikające z przystosowania architektury do miejscowego klimatu, takie jak  balkony i werandy. Budynki w stylu Art. Deco, w tym kina i domy mieszkalne, łączą design indyjski ze stylem Art. Deco, tworząc unikalny styl, nazwany później Indo-Deco. Oba zespoły stanowią świadectwo faz modernizacji, jaka nastąpiła w Bombaju w XIX i XX wieku.
Budynki w stylu wiktoriańskim znajdują się w "dzielnicy fortecy", biorącej swą nazwę od byłej brytyjskiej fortecy zbudowanej w tej centralnej części miasta.


Sąd Najwyższy zbudowany w latach 1871 - 1878




Fontanna Flora, przy ulicy Dadabhai Naoroji Road, została zbudowana w 1864 roku. Nazwę nadano od rzymskiej bogini Flory.




Oriental Building przebudowany w roku 1898 pod nadzorem  Fredericka Williama Stevensa.




Ratusz- Brihan Mumbai Municipal Corporation Building jest  kolejnym pomnikiem zaprojektowanym przez Fryderyka Wilhelma Stevensa, został ukończony w 1893 roku.




Budynek Uniwersytetu zaprojektowany przez brytyjskiego architekta Gilberta Scotta, zbudowany na wzór włoskiego pałacu w Urbino




Biblioteka uniwersytetu



Przy Uniwersytecie znajduje się  Elphinstone College



W mieście znajduje się wiele konstrukcji w stylu Art Deco, użytego głównie do  budowy biurowców, rezydencji i kin. 


















New India Assurance Building (1936)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz