16 wrz 2024

Tradycyjne umiejętności, techniki i wiedza związana z budownictwem i konserwacją architektury drewnianej w Japonii. 2020

 Prawie 70 proc. powierzchni Japonii zajmują lasy, dlatego od stuleci drewno jest wykorzystywane do budowy domów i budynków użyteczności publicznej. Wśród siedemnastu umiejętności i technik, składających się na specjalistyczną wiedzę związaną z tym elementem  wyróżnić można w szczególności cztery: przygotowanie i nakładanie tynku zwanego sakan; zbiór kory rodzimej odmiany cyprysów; pokrywanie lakierem tradycyjnych konstrukcji drewnianych; oraz produkcja specjalnych mat podłogowych zwanych tatami. Do XIX wieku mistrzowie stolarscy kształcili uczniów, przekazując im teoretyczną i praktyczną wiedzę w zakresie technik budownictwa drewnianego. Jednakże później, ze względu na postępującą modernizację, powstały stowarzyszenia konserwatorskie, zajmujące się ochroną tego elementu dziedzictwa. Tradycyjna wiedza podlegająca ochronie dotyczy nie tylko technik wznoszenia nowych budynków, ale także renowacji już istniejących. Gorący i wilgotny klimat Japonii wymusza częste naprawy i prace konserwatorskie. W pracach remontowo-budowlanych konieczna jest współpraca między mistrzami różnych branż, a niektóre prace konserwacyjne wymagają udziału miejscowej ludności, na przykład dachy z trzciny lub strzechy powinny być wymieniane co dwadzieścia lat, co jest bardzo pracochłonne. 

Najstarsza istniejąca do dziś, drewniana konstrukcja architektoniczna na świecie, świątynia Horyu-ji, została zbudowana w Japonii na początku VII wieku.

  



Inne przykłady architektury drewnianej:

Yakushi-ji jedna z najsłynniejszych i najstarszych buddyjskich świątyń w kraju. Została zbudowana w  VII w. niedaleko Nara.


Buddyjski kompleks świątynny Tōdai-ji w Nara jest największą drewnianą budowlą na świecie. 


Ise-jingū jest kompleksem sanktuariów, na który składa się 125 chramów. Według oficjalnej chronologii, chramy zostały wzniesione w 4 roku p.n.e., lecz większość historyków datuje je o kilkaset lat później, podając najczęściej rok 690 jako datę budowy pierwszego chramu w Ise, w jego obecnym kształcie.


Chram Itsukushima Jinja  ywodzi swoje początki z VI wieku, a w obecnej formie istnieje od 1168. 



Pagoda z 13- toma piętrami o wysokości 17 m. Została zrekonstruowana w 1532 r.  na terenie chramu Tanzan.


Buddyjska świątynia  Byōdō-in w  Uji z 998 r.

 


Buddyjska świątynia  Shitennoji w Osace  to jedna z najstarszach świątyń w Japoniin została zbudowana 1400 lat temu.


Kryte schody  "Noboriro" w świątyni w Hasedera, blisko  Nara.


Shishin-den – Pawilon Uroczystości Państwowych, Pałac Cesarski w Kioto.


Gion w Kioto z drewnianą zabudową.


Wnętrza drewnianych domów.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz