Dafni- niegdyś klasztor, obecnie o statusie państwowego muzeum, położony w Chaidari, w aglomeracji Aten, w Attyce. Pierwsza świątynia chrześcijańska na miejscu dzisiejszego kościoła klasztornego powstała w V wieku w miejscu świątyni Apollina zburzonej w 395
roku. Obecny kościół klasztorny oraz refektarz został wzniesiony około 1070 roku, gdy ustanowiono sam klasztor. Jest jednym z najcenniejszych przykładów XI-wiecznej architektury bizantyńskiej.
fuente: YouRoute
fuente: Wikipedia
Osios Lukas– prawosławny klasztor położony w pobliżu miasta Distomo, w prefekturze Beocja. Został założony na początku X wieku przez pustelnika, bł. Łukasza ze Stiri. Jego relikwie do dziś przechowywane są w klasztornej świątyni. Bł. Łukasz, który zmarł 7 lutego 953, przepowiedział podbój Krety przez cesarza Romana. Choć prawdopodobnie miał na myśli panującego wówczas Romana I Lekapena, wyspa została odbita z rąk muzułmanów przez Nicefora Fokasa, który wówczas jeszcze służył cesarzowi Romanowi II. Za jego panowania, w latach 959–963, wzniesiono stojący do dziś kościół Theotokos (Panajia). Główny kościół klasztorny, katholikon, powstał w 1011 w wyniku rozbudowy wcześniejszego kościoła z 944.
foto: Yee Chie Tu
foto: Sarah Gould
foto: Richard Pianka
foto: Yee Chie Tu
foto: Richard Pianka
foto: Sarah Gould
foto: Richard Pianka
foto: Richard Pianka
foto: John Van Atta
Nea Moni – klasztor bizantyjski położony na wyspie Chios, ufundowany około 1045 przez cesarza Konstantyna IX Monomacha na miejscu odnalezienia cudownej ikony Matki Boskiej. W czasach swojej świetności należał do najbogatszych klasztorów w całej Grecji. Mieszkało w nim około 600 mnichów. Ściany klasztoru zdobiły liczne mozaiki.
foto: orientalizing
foto: Jose Alemañ Asensi
foto: hewy
foto: hewy
foto: Jose Alemañ Asensi
foto: Jose Alemañ Asensi
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz