Lista światowego dziedzictwa, jest to spis obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury), ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości.
Chcę Wam pokazać te wspaniałe miejsca i zapewnić, że te mniej znane również zachwycą Was swoją niezwykłością.

27 sty 2019

Aasivissuit–Nipisat – tereny polowań Innuitów między lodem a morzem. Dania 2018

Aasivissuit–Nipisat - tereny łowieckie Innuitów za północnym kołem podbiegunowym w środkowej części zachodniej Grenlandii. Znajdują się tu świadectwa bytności człowieka przez 4200 lat. Można tu zobaczyć pozostałości osad z domami z torfu, groby, dawne szlaki, duże schroniska zimowe, świadectwa polowań na karibu, m.in. dawne obozy myśliwskie oraz stanowiska archeologiczne kultur innuickich, m.in. kultury Thule (1250–1700). 
Na wyspie Nipisat znajduje się jedna z najlepiej zbadanych osad innuickich sprzed 4000 lat a także pozostałości bytności kolonialnej (1700–1900). W Aasivissuit położony jest letni obóz myśliwski do polowań na karibu.


   fuente: arctictoday.com


  fuente: milenio.com







Inuici  to grupa rdzennych ludów obszarów arktycznych i subarktycznych Grenlandii, Kanady, Alaski i Syberii. Ludy eskimo-aleuckie należą do rodziny ludów pochodzenia azjatyckiego oraz dzielą się na dwie główne grupy: Jugytów (używających języków yupik) oraz Inuitów. Jedne z najstarszych śladów osadnictwa na Grenlandii znaleziono w okolicy miejscowości Saqqaq na północno-zachodnim wybrzeżu. Dlatego nazwano tę starożytną społeczność kulturą Saqqaq. Szacuje się, że mogli się tam pojawić już ok. 4500 lat temu, czyli krótko po przekroczeniu przez pierwszych ludzi Cieśniny Beringa i zasiedleniu Ameryki Północnej. Później pojawiły się tu także ludy z kultur Dorset i Thule i wkrótce te trzy kultury dotarły też na południowe obszary Grenlandii.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz