Lista światowego dziedzictwa, jest to spis obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury), ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości.
Chcę Wam pokazać te wspaniałe miejsca i zapewnić, że te mniej znane również zachwycą Was swoją niezwykłością.

25 sty 2017

Kunia-Urgencz. Turkmenistan 2005

Stary Urgench lub Urganj jest miejscem, gdzie znajdują się nieodkryte ruiny stolicy, starożytnego miasta Urgencz z XII w., Khwarezm. Niegdyś był jednym z największych miast na Jedwabnym Szlaku. Data jego powstania jest wątpliwa, ale istniejące ruiny twierdzy Kyrkmolla wskazują na okres panowania dynastii Achmenidów. XII i początek XIII stulecia określa się „złotym wiekiem Urgench”, ponieważ przewyższał pod względem ludności i sławy wszystkie inne miasta Azji Środkowej, z wyjątkiem Buchary. W 1221 roku  zostało zrównane z ziemią przez Czyngis-chana, w jednej z najbardziej krwawych masakr w historii. Miasto zostało odbudowane  jednak zmiana biegu rzeki Amu-Daria na północ i ponowne zniszczenie, tym razem, przez Timura, spowodowało opuszczenie terenu, przez żyjących mieszkańców, na zawsze. Nowe miasto Urgench wybudowano na południowym wschodzie, w dzisiejszym Uzbekistanie.

Mauzoleum Turabek-Khanum z XIV w. zostało odrestaurowane w latach 90- tych ub. wieku.

                                                          foto: Samenargentine



                                                          foto: Samenargentine


                                                        foto: Samenargentine



                                                      foto: Samenargentine


Najbardziej niesamowitym istniejącym obiektem Starego Urgench jest wybudowany w początkach XI w. minaret Temüra Kutługa, do jego budowy wykorzystano wysokie cegły, wcześniej aniżeli użyto ich do budowy minaretu w Dżam.

                                                    foto: Samenargentine


                                                     Mauzoleum  Tekesh

                                                           foto: Samenargentine


Warto też wspomnieć o mauzoleum Il Arslan – najstarszym istniejącym zabytku: stożkowej kopule z 12 fasetami, osłaniającej grób dziadka Mohammeda II, Il-Arslana, którzy zginęli w 1172 roku.

                                                     foto: Samenargentine


                                                          foto: Samenargentine 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz