Klondike to region na terytorium Jukonu, w północno-zachodniej Kanadzie. Leży wokół rzeki Klondike, która wpływa do rzeki Jukon od wschodu w Dawson City. Słynie z gorączki złota, która rozpoczęła się w 1896 roku i trwała do 1899 roku. Od tego czasu złoto jest wydobywane na tym obszarze nieprzerwanie, z wyjątkiem przerwy na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku.
Lud Tr'ondëk Hwëch'in nieprzerwanie zamieszkuje region Klondike od ponad 9000 lat, a UNESCO stwierdziło, że zostało to „zasadniczo zmienione podczas kolonialnej okupacji tych ziem.” Europejscy handlowcy zaczęli przybywać do regionu w połowie XIX wieku, a w 1874 roku założono pierwszą placówkę handlową w Klondike (Fort Reliance). Wkrótce potem, w 1876 r., uchwalono ustawę o Indianach (bez negocjacji z rdzennymi mieszkańcami), która ograniczyła zdolność rdzennych Kanadyjczyków do kontynuowania praktyk kulturowych i życia na ich pierwotnych ziemiach.Ustawa ta i odkrycie metali szlachetnych na tym obszarze doprowadziły do stałego wzrostu liczby osadników w latach osiemdziesiątych XIX wieku, a w 1893 roku w Ch'ëdähdëk, w miejscu starożytnego rdzennego miejsca łowieckiego, założono pierwszą stałą osadę niebędącą rdzenną ludnością. Kiedy w 1896 roku w pobliżu odkryto złoto, powstało kilka boomtowns, a krajobraz wokół Klondike przekształcił się w ośrodek przemysłowy.W ciągu następnych kilku lat do Dawson City przybyło prawie 30 000 osób.[3] W połowie 1901 r. z Kalifornii wyruszyła ekspedycja, której celem było udowodnienie, że w Klondike znajduje się biblijny ogród Eden. Była ona sponsorowana (50 000 USD) przez pana Morrisa K. Jessupa; z amerykańskim przyrodnikiem (Normanem Buxtonem) i dwoma rosyjskimi naukowcami (Waldemarem Bogarasem i Waldemarem Jochelsonem).[7][8] Tr'ondëk Hwëch'in zostali zmuszeni do przeniesienia się w dół rzeki do obozu przodków zwanego Moosehide, gdzie stało się centrum rdzennej społeczności aż do lat pięćdziesiątych XX wieku.
Wpis obejmuje 8 różnych obiektów.
Dawson City: Główne miasto i ośrodek przemysłowy Jukonu podczas gorączki złota w Klondike.
Tr'ochëk: Tradycyjny obóz rybacki
Jëjik Dhä Dënezhu Kek'it (wioska Moosehide): Ważne miejsce spotkań Tr'ondëk Hwëch'in First Nation, gdzie przenieśli się podczas ekspansji europejskiej.
Ch'ëdähdëk (Czterdziesta Mila): Tradycyjne miejsce polowań i najstarsza europejska osada w Jukonie, która została opuszczona podczas pobliskiej gorączki złota Klondike.
Ch'ëdähdëk Tth'än K'et (cmentarz Dënezhu): Cmentarz Pierwszych Narodów z około 22 grobami.
Fort Cudahy i Fort Constantine: Forty założone w 1893 i 1895 roku i wkrótce potem opuszczone.
Tthe Zra¸y Kek'it (Czarne Miasto): stanowisko archeologiczne i opuszczona rdzenna osada wykorzystywana w XIX wieku do czerpania korzyści z handlu z napływem europejskich kolonistów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz