Montagne Pelée – drzemiący wulkan położony w północnej części wyspy. Wznosi się na wysokość 1397 m n.p.m. Nazwa wulkanu oznacza po francusku „łysa góra” i została nadana około 1635 r. przez pierwszych europejskich osadników, którzy mogli zaobserwować zniszczenia po niedawnej erupcji. Najbardziej znana erupcja wulkanu Pelée miała miejsce 8 maja 1902. Powstała wówczas lawina piroklastyczna zniszczyła całkowicie pobliskie miasto Saint-Pierre, powodując śmierć około 30 tys. osób.
Pitons du Carbet – pasmo górskie pochodzenia wulkanicznego, ciągnie się na przestrzeni 80 kilometrów w północno-centralnej części wyspy. Zbocza gór porośnięte są bujną roślinnością tropikalną. Poprowadzono tędy kilka szlaków turystycznych. Przez góry przebiega też szosa łącząca miasta Fort-de-France i Morne-Rouge. Szczyty te zaliczają się do najwyższych na wyspie, do pasma nie należy jednak najwyższa góra Martyniki Montagne Pelée.
Na terenie seryjnego dobra występują gatunki zagrożone w skali światowej, zwłaszcza Allobates chalcopis, gatunek endemicznego płaza z rodziny Aromobatidae, Erytrolampus cursor, gatunek węża z rodziny połozowatych i kacyk kasztanowogłowy, endemiczny gatunek ptaka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz