Stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Początki miasta sięgają Iw. , kiedy przy Wzgórzu Gellérta osiedlili się Celtowie. Około roku 89 Rzymianie założyli osadę Aquincum i wybudowali na lewym brzegu rzeki twierdze Contra Aquincum. W
roku 106 Aquincum stało się stolicą prowincji Pannonia Inferior (liczyło 20 tys. mieszkańców). Upadek Rzymu i wędrówka ludów spowodowały wyludnienie Aquincum, w X. wieku osiedli się tam Węgrzy. Od 1541 r. państwo okupowali Otomanie przez 140 lat. W roku 1686 roku po ciężkim sześciotygodniowym oblężeniu Buda została
zdobyta przez wojska habsburskie i większość Węgier wyzwolona spod
tureckiej okupacji. Budapeszt formalnie powstał w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju oraz Pesztu – na lewym.
foto: Javier Collado Jiménez
Wzgórze zamkowe (dzielnica Buda)
Zamek Królewski to jedna z najbardziej reprezentatywnych budowli stolicy Węgier. Pierwsze fortyfikacje i zabudowania mieszkalne wzniesiono po najeździe Mongołów w latach 1241- 1242. Podczas II wojny światowej, zamek został mocno zniszczony. Po wojnie rozpoczęto odbudowę, jednak dzisiejszy wygląd nie jest wierny oryginałowi. Obecnie znajdują się tu muzea m.inn. historyczne Budapesti Történeti Múzeum.foto: Bokeh & Travel
Pałac Sándor to rezydencja prezydenta Węgier.
fuente: consejosdeviajeporeuropa.blogspot.com
Kościół Macieja jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych kościołów węgierskich, jego początki świątyni sięgają XIII wieku. W grudniu 1916 odbyła się tu ostatnia koronacja królewska na Węgrzech - Karola IV Habsburga i jego żony, Zyty.
foto: Bruno!
foto: Christian
fuente: europaenfotos.com
Na zachód od Wzgórza Zamkowego wznosi się Góra Gellerta. Nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który właśnie tutaj miał zostać zamordowany przez poga. Mieszkańcy miasta wierzyli, że zbierały się na niej czarownice i odprawiały sabat. W latach 1850-1854, po upadku węgierskiej Wiosny Ludów, zaczęto tu wznosić potężną austriacką cytadelę (Citadella).
Długa na 220 metrów i szeroka na 60, z murami dochodzącymi do 16 metrów
grubości miała wybić z głowy obywatelom Budy i Pesztu ewentualne
kolejne próby buntów przeciw Habsburgom. Obiekt nigdy nie został użyty militarnie.
fuente: viajerosblog.com
Pomnik Wolności (Szabadság-szobor) wzniesiono w 1947 i przez długie lata poświęcony był żołnierzom radzieckim poległym w walce o Budapeszt. Po 1989 z pomnika usunięto komunistyczne symbole; obecnie ma uniwersalne przesłanie i upamiętnia wszystkich, którzy polegli za Węgry.
fuente: www.verbudapest.com
foto: Jean-Pierre Dalbéra
Baszta Rybacka została zbudowana w stylu neoromańskim w latach 1895-1902 według planów Frigyes-a Schulek-a w miejscu dawnych murów zamkowych. Swą nazwę zawdzięcza średniowiecznemu cechowi rybaków, który bronił tej części murów.
foto: smee
foto: Sébastien Barré
Most łańcuchowy został zbudowany w latach 1839-1849, wg. projektu angielskiego inżyniera - Williama Tierney'a Clarka, przez szkockiego inżyniera Adama Clarka, którego nazwisko nosi plac między mostem a tunelem pod zamkiem królewskim po stronie Budy. Długość mostu to 380 m a szerokość 14,5 m.
foto: Pedro Szekely
Budynek parlamentu, zwany Orszaghaz jest najbardziej charakterystycznym budynkiem miasta, jego budowa trwała 17 lat i rozpoczęła się w 1885 roku. Mierzy 268 m długości i 118 m szerokości, posiada 691 komnat i wieńczy go 96 metrowa kopuła.
fuente: europaenfotos.com
foto: Edgar Barany C
foto: Bruno!
Aleja Andrássy út
Łączy Plac Elżbiety (Erzsébet tér) z Placem Bohaterów (Hősök tere). Wzdłuż niej wznoszą się eklektyczne neorenesansowe budynki, m.in. gmach opery węgierskiej. Znajdziecie tu Milenijna Kolej Podziemna – drugą najstarszą linię metra w Europie (po londyńskiej).foto: Jean-Pierre Dalbéra
Plac Bohaterów to jeden z największych i najważniejszych placów w Budapeszcie. Stoją tu zabytki: Muzeum Sztuk Pięknych, Pałac Ekspozycji oraz Pomnik Tysiąclecia.
foto: Thomas Roessler
foto: Bruno!
Opera Narodowa
foto: Bruno!
Dom Franza Liszta i dawna Akademia Muzyczna
foto: Jean-Pierre Dalbéra
foto: Jean-Pierre Dalbéra
Wielka Synagoga to największa w Europie i druga największa na świecie, po synagodze Emanu-El w Nowym Jorku. Zbudowano ją w latach 1854-1859.Mieści ponad 3000 osób, ma 75 metrów długości i 27 metrów szerokości.
foto: Thomas Roessler
foto: Bruno!
W Parku Miejskim znajduje się Zamek Vajdahunyad.
foto: www.happytours.eu
fuente: europaenfotos.com
fuente: www.verbudapest.com
Łaźnie Széchenyiego
fuente: www.budapest.com
fuente: toni-porelmundo.com
Dwuosobowy apartament kosztuje od 166 PLN.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz