System zarządzania wodą w Augsburgu ewoluował od XIV wieku, przechodząc przez kolejne fazy rozwoju. Obejmuje on sieć kanałów, pochodzące z okresu od XV do XVII wieku, wieże ciśnień, w których znajdowały się przepompownie, rzeźnię schładzaną wodą, system trzech monumentalnych fontann i elektrownie wodne, które obecnie dostarczają energii odnawialnej. Dzięki wynalazkom, które powstały w związku z tym systemem, Augsburg jest miastem pionierskim w dziedzinie hydrauliki.
Chcę Wam pokazać te wspaniałe miejsca i zapewnić, że te mniej znane również zachwycą Was swoją niezwykłością.
3 gru 2020
24 lis 2020
Lasy hyrkańskie. Iran 2019
Tworzą jedyny w swoim rodzaju masyw leśny, rozciągający się na obszarze 850 km wzdłuż południowego wybrzeża Morza Kaspijskiego. Historia tych liściastych lasów sięga 25-50 milionów lat wstecz, kiedy pokrywały one większość obszaru północnej strefy klimatu umiarkowanego. Podczas zlodowacenia w okresie czwartorzędu lasy w tym regionie zanikły, by ponownie rozprzestrzenić się, gdy klimat stał się łagodniejszy. Obecnie cechuje je ogromna różnorodność roślin okrytonasiennych: 44 procent znanych w Iranie gatunków roślin naczyniowych występuje w regionie lasów hyrkańskich, pokrywających zaledwie 7 procent obszaru tego kraju. Dotychczas odnotowano tam 180 gatunków ptaków typowych dla lasów liściastych klimatu umiarkowanego oraz 58 gatunków ssaków, wśród nich niezwykle rzadki podgatunek lamparta charakterystyczny dla tego regionu.
fuente: Iran’s prehistoric Hyrcanian Forest still unknown to many - Tehran Times5 lis 2020
Święto Santísima Trinidad del Señor Jesús del Gran Poder w mieście La Paz. Boliwia
Święto Santísima Trinidad del Señor Jesús del Gran Poder odbywa się w Dzień Świętej Trójcy w stolicy Boliwii, La Paz. Obchody co roku odmieniają i ożywiają życie społeczne miasta, co wynika ze szczególnego sposobu rozumienia i przeżywania andyjskiego katolicyzmu. Święto zaczyna się od przejścia procesji przez zachodnią część miasta. Jest to najważniejsza część całego wydarzenia, gromadzącego około czterdziestu tysięcy wiernych, którzy tańczą i śpiewają w ofierze dla Pana Jezusa Wielkiej Mocy. Taniec ma mistyczne znaczenie dla sześćdziesięciu dziewięciu wspólnot zaangażowanych w organizację uroczystości, które są witane na ulicach w euforycznej atmosferze, przy dźwiękach muzyki granej przez siedem tysięcy wykonawców. Tańce rozpoczynają się od kultowego Morenos, któremu towarzyszą także lżejsze formy tańca. Jednocześnie wykonywane są rodzime tańce Sikuris i Qhantus, nawiązujące do początków festiwalu Ch'ijini. Następnego dnia członkowie procesji uroczyście noszą na ramionach obraz świętego patrona w dzielnicy Gran Poder, a wierni oddają mu cześć z pomocą kadzideł, kwiatów i konfetti. Wspólnoty przygotowują repertuar muzyczny uroczystości przez cały rok; hafciarze i jubilerzy z Gran Poder przekazują z pokolenia na pokolenie wiedzę i umiejętności związane z tą formą dziedzictwa, a jej aspekt religijny utrwalany jest poprzez uroczystości, wieczorne modlitwy i procesje.
8 paź 2020
Transhumancja w basenie Morza Śródziemnego i w Alpach. Austria, Grecja, Włochy
Transhumancja to tradycyjna metoda wypasu, polegająca na sezonowym przemieszczaniu zwierząt gospodarskich stałymi szlakami w basenie Morza Śródziemnego i w Alpach. Każdego roku, wiosną i jesienią, od świtu do zmierzchu tysiące zwierząt przeganianych jest przez grupy pasterzy z psami i końmi, stałymi trasami między dwoma regionami geograficznymi i klimatycznymi. Często wraz ze zwierzętami gospodarskimi wędrują też rodziny pasterzy. Można wyróżnić dwa główne typy wypasów: poziomy w regionach równinnych lub płaskowyżowych, i pionowy, zazwyczaj w regionach górskich. Transhumancja wymaga przestrzegania zwyczajów i wspólnych praktyk społecznych w opiece nad zwierzętami i hodowli, sposobie korzystania z gruntów, lasów i zasobów wody oraz reagowania na zagrożenia ze strony przyrody, przez co jest ważnym czynnikiem kształtowania relacji między człowiekiem, zwierzętami i ekosystemami. Pasterze mają dogłębną wiedzę na temat środowiska, równowagi ekologicznej i zmian klimatu, ponieważ stosują jedną z najbardziej zrównoważonych i wydajnych metod hodowli zwierząt. Mają także specjalne umiejętności praktyczne związane z wytwarzaniem żywności i rękodzielnictwem. Depozytariusze tego elementu żywego dziedzictwa świętują początek i koniec wypasu wiosną i jesienią, kiedy przy wspólnym posiłku, obrzędach i opowieściach wprowadzają także najmłodszych w tajniki tej praktyki kulturowej, zapewniając w ten sposób jej ciągłość.
fuente: https://elpais.com/elpais/2018/11/14/album/1542195147_301439.html
fuente: https://www.freepik.es/fotos-premium/vacas-verdes-praderas-alpes_3485022.htm
10 wrz 2020
Wzgórza prosecco w Conegliano i Valdobbiadene, Włochy 2019
Wpis obejmuje część regionu upraw winorośli w północno-wschodniej części Włoch, w którym produkowane są wina prosecco. Cechą charakterystyczną krajobrazu są wzgórza o stromych zboczach, niewielkie poletka winnic położone na wąskich trawiastych tarasach zwane ciglioni, lasy, małe wioski i ziemie uprawne. Teren był kształtowany przez człowieka i przystosowywany do jego potrzeb na przestrzeni stuleci. Od XVII wieku, dzięki systemowi ciglioni powstawała charakterystyczna szachownica winnic tworzona przez biegnące równolegle i prostopadle do zbocza rzędy winorośli. Technika rozpinania winorośli zwana bellussera, stosowana od XIX wieku, przyczyniła się również do powstania swoistych cech krajobrazu.