Północna część Spreeinsel – wyspy leżącej na rzece Sprewie w centrum Berlina – gdzie znajduje się jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata, obejmujący: Muzeum im. Bodego (Bodemuseum), Muzeum Pergamońskie ( Pergamonmuseum), Nowe Muzeum ( Neues Museum), Starą Galerię Narodową (Alte Nationalgalerie) oraz Stare Muzeum (. Altes Museum). W zbiorach Wyspy Muzeów znajdują się głównie eksponaty archeologiczne oraz dzieła sztuki z XIX w.
foto: Axel Bruns
Stare Muzeum zostało zbudowane w latach 1825–1828 przez Karla Friedricha Schinkela w stylu klasycystycznym. Budowę rozpoczęto z myślą o udostępnieniu zbiorów sztuki antycznej szerokiej publiczności, na polecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Na parterze znajdują się głównie zbiory rzeźb greckich, etruskich i rzymskich, na piętrze natomiast zbiory sztuki staroegipskiej Tymczasowo, od 2005 do 2009 roku znajdowało się tu słynne popiersie Nefertiti.
foto: Iker
foto: Frank M. Rafik
foto: Frank M. Rafik
foto: Frank M. Rafik
foto: Frank M. Rafik
foto: Frank M. Rafik
Neues Museum zostało wybudowane w latach 1843–1855 przez pruskiego architekta Friedricha Augusta Stülera. W czasie II wojny światowej
budynek muzeum, podobnie jak cały cały kompleks Wyspy Muzeów, został w
70% zniszczony. Odbudowę dopiero po zjednoczeniu Niemiec w 1990
powierzono brytyjskiemu architektowi Davidowi Chipperfieldowi. W muzeum zgromadzono eksponaty sztuki egipskiej, wraz ze słynnym popiersiem egipskiej królowej Nefretete z 1340 r. p.n.e., a także zbiory archeologiczne z czasów prehistorycznych, starożytnych i wczesnego średniowiecza.
foto: Jon Himoff
foto: Spiegelneuronen
Stara Galeria Narodowa
Budowę gmachu muzeum rozpoczął Friedrich August Stüler, a po jego śmierci ukończył w roku 1876 Johann Heinrich Strack. Budynek zbudowany został na wzór świątyni w porządku korynckim. Do wejścia prowadzą monumentalne schody zwieńczone posągiem konnym cesarza Fryderyka Wilhelma IV, autorstwa Aleksandra Calandrellego. Ekspozycja obejmuje XIX wieczne malarstwo i rzeźbę.
foto: dietadeporte
foto: Mundus Gregorius
Muzeum im. Bodego zostało wzniesione w latach 1897–1904 na podstawie projektu królewskiego architekta Ernsta von Ihne. Można tu zobaczyć zbiory: kolekcję malarstwa (m.in Donatello, Verrocchio, Bernini), kolekcję rzeźb z kości słoniowej z XVII i XVIII w. kolekcję sztuki bizantyjskiej oraz dział numizmatyczny zawierający zbiory monet od VII w. p.n.e. - XX w.
foto: Elias Rovielo
foto: Elias Rovielo
foto: Jonas K.
Muzeum Pergamońskie gdzie zrekonstruowano Wielki Ołtarz Zeusa (pergameński ołtarz). Słynie także ze zbiorów starożytnej architektury oraz hellenistycznej rzeźby. Znajduje się tu m.in. brama Isztar. wybudowane zostało w latach 1910–1930 przez Ludwiga Hoffmanna według planów Alfreda Messela.
foto: Iker
Pergameński ołtarz
foto: dietadeporte
Nowe centrum Galeria James Simon (James-Simon-Galerie)
foto: Christian Wohlrabe
Modernistyczne zespoły mieszkaniowe
Osiedla modernistyczne były efektem innowacyjnej polityki mieszkaniowej prowadzonej po I wojnie światowej, szczególnie w okresie Republiki Weimarskiej.
Celem polityki była budowa funkcjonalnych mieszkań za przystępną cenę,
by poprawić warunki życia ludności o niskich dochodach. Projektowano
słoneczne, jedno-, pięciopokojowe mieszkania z balkonami, wyposażone w
kuchnie i łazienki. W latach 1924–1931 powstało w Berlinie 140 tysięcy nowych mieszkań.
Szczególną wagę przykładano do funkcjonalności osiedli, zapewniano
dobrze rozwiniętą infrastrukturę publiczną oraz liczne tereny zielone
(parki i skwery). Głównymi planistami berlińskich osiedli byli niemieccy architekci przedwojennego modernizmu Bruno Taut i Martin Wagner, z którymi współpracowali również inni budowniczowie, m.in. Hans Scharoun i Walter Gropius.
Gartenstadt Falkenberg (1913 – 1916)
foto: Gertrud K.
foto: Gertrud K.
Siedlung Schillerpark (1924 – 1930)
foto: dotpolka
Großiedlung Britz (1925 – 1930)
foto: Frank M. Rafik
foto: Torben*
Wohnstadt Carl Legien (1928 – 1930)
foto: Jonas K.
Weiße Stadt (1929 – 1931)
foto: dotpolka
foto: dotpolka
foto: dotpolka
Großiedlung Siemensstadt (1929 – 1934)
fuente: www.stadtentwicklung.berlin.de
Pałace i zespoły parkowe w Poczdamie i Berlinie
Rezydencje, ogrody i parki zajmują ponad 500 ha pomiędzy Sanssouci w Poczdamie a Pawią Wyspą w Berlinie. Obejmują 150 budowli wzniesionych na zlecenie władców Prus i Brandenburgii pomiędzy 1730 a 1916.
Pałac i park Glienicke
Leżą w południowo-zachodniej części Berlina, Wannsee, w dzielnicy Steglitz-Zehlendorf. Późno-klasycystyczny pałac zaprojektował Karl Friedrich Schinkel na zlecenie księcia Karola Pruskiego w 1826. Pałacyk myśliwski zbudowano w XVII w. W XIX w. Karol Pruski zlecił jego przebudowę w stylu neogotyckim Ferdinandowi von Arnim.Pałacyk myśliwski
foto: Timothy Valentine
Pałac
foto: Gertrud K.
foto:Sebastian Niedlich
Park Klein-Glienicke
Wzniesienie Böttcherberg
fuente: view.stern.de
fuente: www.panoramio.com
Pawia Wyspa (Pfaueninsel)
Leży na Haweli niedaleko Jeziora Großer Wann, w berlińskiej dzielnicy Steglitz-Zehlendorf. Nazwa wyspy pochodzi od hodowanych tu pawi. W XVIII w. Fryderyk Wilhelm II Pruski wzniósł na wyspie romantyczny pałac (maison de plaisance) otoczony parkiem (ok. 67 ha) projektu Petera Josepha Lennégo. Park był pomyślany jako rozszerzenie i dopełnienie Nowego Ogrodu.foto: Judith
Neogotycki dom rycerski
foto: Judith
foto: Michael
foto: Gertrud K.
Pałac królewski - rezydencja letnia królów pruskich.
foto: Frank M. Rafik
foto: Saml
foto: Gertrud K.
Kompleks Sanssouci
Leży w północno-zachodniej części Poczdamu. Został założony w poł. XVIII w. przez króla Prus, Fryderyka II Wielkiego, który przebudował wzniesiony tu w 1669 r. barokowy pałac. Projekt powierzył Georgowi Wenzeslausowi von Knobelsdorffowi, który nadał rezydencji nowy styl rokoko. W poł. XIX w. pałac został przebudowany przez Fryderyka Wilhelma IV w stylu klasycystycznym. Park, z niemodnego wówczas już ogrodu barokowego, przekształcono w park krajobrazowy.
Pałac Sanssouci – rokokowy pałac Hohenzollernów we wschodniej części parku Sanssouci. Został wzniesiony w latach 1745–1747 jako rezydencja letnia na zlecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego przez Georga Wenzeslausa von Knobelsdorffa według szkiców fundatora. Przebudowany i rozbudowany w latach 1840–1842 przez Ludwiga Persiusa (projekty) i Ferdinanda von Arnima (kierownictwo budowy) na życzenie Fryderyka Wilhelma IV.
foto: Wayne Hsieh
foto: zug55
foto: Sebastian Niedlich
foto: Frank M. Rafik
foto: Frank M. Rafik
foto: Eriksen Family
Galeria sztuki (Bildergalerie)
Pawilon chiński
foto: zug55
foto: Sebastian Niedlich
Pawilon kratowy
foto. Iker
Belweder Klausberg
foto. Iker
Pawilon Smoków wybudowany na wzgórzu Klausberg (1770-1772)
foto. Iker
Pałac Charlottenhof – dawna rezydencja letnia księcia Fryderyka Wilhelma (1795–1861) w południowo-zachodniej części parku Sanssouci. Przebudowana w latach 1826–29 w stylu klasycystycznym przez Karla Friedricha Schinkla i jego ucznia Ludwiga Persiusa.
foto: zug55
foto:Jose M. Alonso
Projekt parku Charlottenhof opracował znany architekt krajobrazu Peter Joseph Lenné, który przeobraził płaski i częściowo bagienny teren w park w stylu angielskim
z jego charakterystycznymi elementami: łąkami, indywidualnymi grupami
drzew i wodą. Nowy ogród został płynnie połączony ze starym parkiem Sanssouci z czasów Fryderyka Wielkiego. Prace ogrodnicze w parku wykonał Hermann Sello.
foto: Gertrud K.
Nowy Pałac leży w zachodniej części parku Sanssouci. Został zbudowany w latach 1763-69 na zlecenie króla PrusFryderyka II Wielkiego.
Pierwotnie służył jako dom gościnny, w latach 1871-1918 pełnił funkcję
rezydencji cesarskiej. Obecnie (2008) w pałacu mieści się muzeum a dawne budynki gospodarcze zajmuje Uniwersytet Poczdamski.
foto: D. Wassenberg
foto: Jose M. Alonso
Nowa Oranżeria leży w północnej części parku Sanssouci, został zbudowany w latach 1851–64 na zlecenie Fryderyka Wilhelma IV.
foto: András Fülöp
foto: farmdevil
foto. Iker
Nowy Ogród
Leży w północnym Poczdamie pomiędzy Jeziorem Świętym ( Heiliger See) a Jeziorem Jungfern (Jungfernsee). Kompleks został założony przez Fryderyka Wilhelma II w 1787. Budowę pałacu powierzono początkowo Karlowi von Gontardowi a następnie Carlowi Gotthradowi Langhausowi. Projektowaniem parku zajmowali się kolejno Johann August Eyserbeck i Peter Joseph Lenné (po 1815). Na terenie parku znajduje się również pałac Cecilienhof wzorowany na angielskich dworach gotyckich z czasów Tudorów, zbudowany przez Paula Schultze-Naumburga dla następcy tronu Wilhelma Hohenzollerna i jego małżonki Cecylii, księżniczki Meklemburgii i Schwerinu.
foto: clg20171
foto: Jose M. Alonso
Tereny wokół Lasku Mirbacha na północy, rozciągające się do brzegu Jeziora Jungfern oraz na południu graniczące z Grosse i Kleine Weinmeisterstrasse.
foto: frankenschulz
Pałac Cecilienhof
foto: András Fülöp
foto: András Fülöp
foto: baerchen57
foto: baerchen57
Pałac i park w Babelsberg, Poczdam
Pałac został zbudowany w latach 1835 - 1949, natomiast park w latach 1842 y 1867, według projektu księcia Pückler-Muskau.foto: Gertrud K.
foto: Gertrud K.
Obserwatorium w Babelsbergu
fuente: lugaresquever.com
Wieża Einsteina
fuente: www.google-earth.e
Pałac i park Sacrow wraz z kościołem Zbawiciela
foto: michael.berlin
foto: Judith
Kościół Zbawiciela
foto: Uwe S.
Dawna szkoła ogrodnicza, Kaiserbahnhof
foto: Gertrud K.foto: Gertrud K.
Pałac Lindstedt wraz z otaczającym parkiem
Późnoklasycystyczny pałac w stylu rzymskiej willi, wybudowany na zlecenie króla Prus Fryderyka Wilhelma IV, który planował przeprowadzić się tu na starość. Pałac wzniesiono w latach 1858–60 na terenie posiadłości Lindstedt położonej na północny zachód od parku Sanssouci.fuente: en.wikipedia.org
Belweder na wzgórzu Pfingstberg
Budowla powstała na bazie szkiców Fryderyka Wilhelma IV, pod kierownictwem Ludwiga Persiusa, Friedricha Augusta Stülera i Ludwiga Ferdinanda Hessego. Z pierwotnego planu pałacu letniego zrealizowano jedynie fragment – fasadę z dwiema wieżami. Park wokół budowli zaprojektował Peter Joseph Lenné.foto: chris grabert
foto: thomas alan
Kolonia rosyjska Alexandrowka, Kapellenberg
Osiedle drewnianych domów w stylu rosyjskim z początku XIX w. na północy Poczdamu. Kolonia została zaprojektowana przez Petera Josepha Lennégo na zlecenie króla Prus Fryderyka Wilhelma III dla ostatnich dwunastu rosyjskich śpiewaków z dawnego 62-osobowego chóru żołnierzy rosyjskich.foto: András Fülöp
foto: Gertrud K.
foto: Gertrud K.
Pokój dwuosobowy kosztuje od 185 PLN.