Masakra osób pochodzenia Tutsi została dokonana przez ekstremistów Hutu w Rwandzie w ciągu około 100 dni od 6 kwietnia do lipca 1994. Jej ofiarą padło, według szacunków, od 800 000 do 1 071 000 ludzi. Ludobójstwo to, wyróżniające się niespotykaną liczbą ludzi zamordowanych w tak krótkim czasie, stało się prawdopodobnie największą porażką ONZ w historii jej istnienia. Pamięć ludobójstwa i nienawiść etniczna rozlała się na obszar Kongo, wywołując pierwszą i drugą wojnę domową w Kongo. Wpłynęła też na rozwój wojny domowej w Burundi. W 1990 powołano bojówki pod nazwą Interahamwe („Walczący razem”) i Impuzamugambi („Mający wspólny cel”). Były to oddziały złożone głównie z młodzieży, w znacznym stopniu przestępców oskarżonych o rozmaite zbrodnie – od kradzieży po morderstwa. Oficjalnym zadaniem Interhamwe miało być w trakcie wojny domowej bronienie prezydenta i Kigali. Faktycznie były to jednostki, które w 1994 eksterminowały Tutsi. Wcześniej oddziały Interhamwe szkolone były przez Rwandyjską Armię, a także przez Francuzów Istnieją dowody, że ludobójstwo było dobrze zorganizowane. Liczebność bojówek Hutu wzrosła w tym czasie do 30 000 ludzi. Niektóre oddziały były wyposażone w karabiny AK-47 i granaty. Z Chin przywieziono kilkaset tysięcy maczet, zakupionych za 750 tysięcy dolarów, i rozdano je chłopom, pod przykrywką prac rolniczych. Właśnie od maczet zginęła większość ofiar.Skazany zbrodniarz wojenny, premier Jean Kambanda, zeznał, że ludobójstwo było otwarcie omawiane w dyskusjach parlamentarnych.
Ofiary ludobójstwa upamiętnia seryjne dobro składające się z czterech miejsc pamięci. Dwa z nich były sceną, na której rozegrał się akt masakry. Są to: kościół katolicki na wzgórzu Nyamata, wzniesiony w 1980 r. i technikum na wzgórzu Murambi, wybudowane w 1990 r.
fuente.https://www.viator.com/es-ES/tours/Kigali/Ntarama-and-Nyamata-Genocide-Memorial-Day-Tour/d22362-204636P6fuente:https://www.viator.com/es-ES/tours/Kigali/Nyamata-and-Ntarama-Memorial-visit/d22362-102476P5
Na wzgórzu Gisozi w mieście Kigali, gdzie pochowanych zostało ponad 250 tys. osób, znajduje się pomnik zbudowany w 1999 r.
Pomnik z 1998 r. na wzgórzu Biserero w Prowincji Zachodniej upamiętnia walki tych, którzy przed śmiercią stawiali opór swoim prześladowcom przez ponad dwa miesiące.
fuente. https://www.cipdh.gob.ar/memorias-situadas/lugar-de-memoria/memorial-del-genocidio-de-bisesero/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz