Lista światowego dziedzictwa, jest to spis obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury), ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości.
Chcę Wam pokazać te wspaniałe miejsca i zapewnić, że te mniej znane również zachwycą Was swoją niezwykłością.

8 paź 2014

Kreml i Plac Czerwony w Moskwie. Rosja 1990

Moskwa jest stolicą Rosji i największym miastem tego kraju a także jednym z najważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych, kulturowych, religijnych, finansowych, edukacyjnych, komunikacyjnych oraz turystycznych Rosji. Najstarsze ślady osadnictwa na terenie miasta  pochodzą z IV-III wieku p.n.e.  Najstarszy zachowany zapis dotyczący Moskwy pochodzi z 1147, kiedy to Jerzy Dołgoruki wydał rozkaz zbudowania na Wzgórzu Borowickim drewnianej baszty, dając tym samym początek kremlowi moskiewskiemu. 

Kreml

 Jest to warownia z zabudowaniami książęcymi, cerkwiami i budynkami administracyjnymi., której powierzchnia wynosi 28 hektarów. Od XIV w. był siedzibą książąt Księstwa Moskiewskiego, potem carów rosyjskich. W XV w. został otoczony wysokimi ceglanymi murami na planie trójkąta z 18 basztami (w XVII wieku dobudowano jeszcze dwie i obecnie jest ich 20). Długość murów wynosi 2235 m, szerokość od 5 do 19 m, grubość - od 3,5 do 6,5 m. Najwyższą basztą jest Wieża Troicka o wys. 79,3 m. Obecnie znajduje się tu rezydencja prezydenta Rosji.
Kreml jest otwarty dla turystów codziennie, oprócz czwartków, od 10.00 do 17.00. Wejście kosztuje 350 rubli.

                                                              foto: Gilmar Mattos

                                                Plac Soborowy

                                                                  foto: Javier D.

Sobór Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny został wzniesiony w latach 1475–1479 przez włoskiego architekta Aristotele'a Fioravantiego. Sobór był tradycyjnym miejscem intronizacji patriarchów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego oraz ich pochówku, jak i miejscem koronacji carów rosyjskich od XVIIw począwszy.

                                                       foto: Albert Garcia


Sobór Zwiastowania został zbudowany w latach 1484–1489 na miejscu wcześniejszej, czternastowiecznej świątyni pod tym samym wezwaniem. W latach 70. XVI w. sobór został rozbudowany o dodatkowe kaplice i siedem złoconych kopuł. Inicjatorem tej przebudowy był Iwan IV Groźny.

                                                                 foto: Gilmar Mattos


Dzwonnica Iwana Wielkiego o wysokości 81 m, pochodzi z lat 1505-1508.

                                                        foto: Gilmar Mattos


                                                                      foto: Gilmar Mattos


Sobór Archangielski został zbudowany w 1333r. przez Iwana Kalitę i przebudowany w latach 1505-1508.  Do XVII w. odbywały się w nim uroczyste nabożeństwa po zwycięskich bitwach, koronacje, śluby i pogrzeby carów. W obiekcie znajdują się łącznie 54 nagrobki władców Rosji i członków ich rodzin.


                                                       foto: Albert Garcia
                                                     

 Granowitaja Pałata to  najstarszy zachowany budynek Moskwy, został zbudowany  w latach 1487 – 1491.

                                                        fuente: www.pinterest.com

Do Wielkiego Pałacu Kremlowskiego przylega dawny pałac mieszkalny carów rosyjskich w XVII w., czyli Pałac Tieriemny.

                                               fuente: es.wikipedia.org

Najbardziej okazałą budowlą  jest Wielki Pałac Kremlowski, wzniesiony w połowie XIX w. na miejscu wcześniejszych pomieszczeń pałacowych, które spłonęły podczas wielkiego pożaru Moskwy w 1812 r. Stanowi on obecnie siedzibę prezydenta Rosji. Kilka pałacowych sal reprezentacyjnych, w których odbywają się uroczystości państwowe i spotkania z gośćmi zagranicznymi, udostępnianych jest częściowo dla zwiedzających. Szczególne wrażenie robi wielka Sala Gieorgijewska, której nazwa nawiązuje do Orderu św. Jerzego. Dwie inne sale, których nazwy mają również związek z orderami rosyjskimi – Sala Aleksandrowska i Sala Andriejewska – za rządów Stalina połączone zostały w jedno wielkie pomieszczenie, po to, aby mogła w nim obradować Rada Najwyższa ZSRR. W latach dziewięćdziesiątych XX w. zrekonstruowano je w pierwotnej postaci.


                                                          fuente: Deyaneera

Arsenał zbudowany w 1736 r.


                                                          fuente: guia-moscu.com

Baszta Troicka

                                                           foto: JuanP@


Plac Czerwony

Ma 330 m długości i 70 m szerokości. Pierwotnie plac  otaczała drewniana zabudowa, lecz z powodu niebezpieczeństwa pożaru usunięto ją na mocy edyktu Iwana III z 1493 roku. Nowo otwarte miejsce było nazywane "Pożar" lub "Wypalone", i służyło za największe z moskiewskich targowisk. Następnie było wykorzystywane do uroczystości publicznych, czasem też miały na nim miejsce koronacje rosyjskich carów.
Nazwa pochodzi od przymiotnika "piękny". 

Brama wejściowa

                                                                      foto: JuanP@


                                                          foto: Jorge Marco


                                                   foto: Luis Guillermo Pineda Rodas


                                                               foto: tetrabrain

Sobór Wasyla Błogosławionego został zbudowany w latach 1555-1561 przez cara Iwana Groźnego miał upamiętniać zwycięstwo w wojnie z kazańskimi Tatarami. Na sobór składa się osiem oddzielnych cerkwi, symbolizujących osiem dni walk pod Kazaniem: Troicka, Nikołaja Welikoreckogo, Wejścia do Jeruzalem, Cypriana i Justyna, Trzech Świętych Hierarchów, Aleksandra Świrskiego, Warłaama Chutyńskiego oraz Grzegorza Ormiańskiego. Wszystkie osiem cerkwi (cztery główne i cztery mniejsze) uwieńczone są charakterystycznymi "cebulowymi" kopułami i zgrupowane dookoła dziewiątej pokrowskiej cerkwi, zakończonej niewielką kopułą. Wszystkie cerkwie połączone są wspólną podstawą, obwodowym korytarzem i środkowymi arkadowymi przejściami. Wejście kosztuje 100 rubli.


                                                                 foto: zuzu



                                                     foto: Jorge Marco


                                                                            foto: efe Marimon


Mauzoleum Lenina
                                                                 foto: Jorge Marco
 

Państwowe Muzeum Historyczne to jedno z najstarszych muzeów w Moskwie założone w 1872 roku. Znajdziecie tu   około 4,5 milionów eksponatów i 15 milionów kart dokumentów, co stanowi dwunastą część muzealnych zbiorów w Rosyjskiej Federacji. Zbiory dokumentują historię kultury wschodniej Europy i północnej Azji, od paleolitu do czasów współczesnych. Tylko 0,5% zbiorów jest udostępniana odwiedzającym.

                                                              foto: Jorge Marco

Pokój dwuosobowy w hotelu kosztuje od 167 PLN. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz