Brú na Bóinne (" Pałac Boyne") to kompleks neolitycznych
grobowców korytarzowych, kolumn skalnych oraz innych zabytków
prehistorycznych, datowanych na okres około 3000 roku p.n.e., znajdujący
się meanderze rzeki Boyne w Irlandii. Nekropolia jest tysiąc lat starsza od Stonehenge, została zbudowana jako miejsce pochówku najważniejszych członków społeczności.
Newgrange to jeden z największych grobów korytarzowych, jest też najbardziej znanym ze wszystkich irlandzkich prehistorycznych miejsc. Miejsce to zostało zbudowane ok. 3200 lat p.n.e., czyli jest ponad 600 lat starsze niż Wielka Piramida w Gizie Leży 60 km od Dublina. Wejście do Newgrange i Knowth kosztuje 2,5 €.
foto: Brendio
foto: Jan
foto: Will Bakker
foto: Andrew Becraft
foto: Jan
foto: Steve Tannock
Najstarszymi znaleziskami w Knowth są neolityczne grobowce galeriowe z III tysiąclecia p.n.e. Są one prawdopodobnie wytworem tej samej kultury, co grobowce w sąsiednim Newgrange,
chociaż są od nich starsze o ok. 500 lat. Wokół głównego kopca
grobowego w Knowth usytuowanych jest 17 mniejszych kopców. Główny kopiec
mieści w sobie dwa grobowce, usytuowane ze wschodu na zachód. Podobnie
jak w Newgrange, główna komora ma kształt krzyża, a sklepienie podparte
jest na wspornikach.
foto: Avital Gertner-Samet
foto: Daniel Daranas
foto: Alanah McKillen
foto: codepurple
foto: codepurple
Dowth jest najmniej znanym, chociaż prawdopodobnie najstarszym z trzech wielkich grobowców kompleksu. W przeciwieństwie do Newgrange i Knowth, które są ogrodzone i dostępne do zwiedzania wyłącznie w grupach i z przewodnikiem, Dowth jest z zewnątrz swobodnie dostępny. Można do niego dojechać boczną drogą, jadąc z Droghedy w kierunku Slane i skręcając na południe od głównej drogi. Zwiedzanie wnętrza nie jest możliwe, oba wejścia są zabezpieczone kratami.
foto: syl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz