Lista światowego dziedzictwa, jest to spis obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury), ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości.
Chcę Wam pokazać te wspaniałe miejsca i zapewnić, że te mniej znane również zachwycą Was swoją niezwykłością.

14 cze 2015

Folklor czeski

Slovácky Verbuňk – taniec rekrutów regionu Slovácko

 Historia tańca sięga XVIII w., kiedy do armii rekrutowano również zawodowych tancerzy. Slovácky Verbuňk wyodrębnił się jako samodzielny taniec w drugiej połowie XIX w., przy czym rozwinęło się sześć typów regionalnych charakteryzujących się różnorodnością figur  i rytmów tanecznych. Taniec składa się z trzech części. Na początku śpiewana jest pieśń, następnie rozpoczyna się taniec wolnymi krokami, które stopniowo przechodzą w coraz szybsze. Jednym z jego elementów jest konkurs podskoków. Tancerze tańczą w grupie, lecz każdy wykonuje własny, improwizowany układ choreograficzny. 

                                                   foto:Michal Sänger


                                               fuente: acoeuretacris.centerblog.net


                                                     fuente: www.amber-trail.cz


                                            fuente: www.youtube.com

Procesje od drzwi do drzwi i maski na wsiach regionu Hlineckiego

W regonie Hlinec są liczne dokumenty świadczące o istnieniu korowodów mięsopustnych i masek z końca XIX w. Mięsopustne maski mają swoją tradycyjną formę i funkcję i zakładają je przeważnie mężczyźni. Korowód mięsopustny prowadzi pstrokaty z żoneczką, którzy obchodzą całą wieś według wcześniej określonej kolejności. W każdym domu życzą szczęścia, zdrowia a na życzenie gospodarza zagrają i zaśpiewają pieśń. Większość mieszkańców w tradycyjny sposób ugości kolędników (przede wszystkim pączkami i alkoholem), da im pieniądze i bierze aktywny udział w całym wydarzeniu. Korowód kończy się obrzędem zabicia kobyły (jedna z masek), natomiast wieczorem odbywa się zabawa taneczna.

                                                fuente:  heritage.unesco.or.kr


                                                  fuente:  heritage.unesco.or.kr


Pochód Królów w południowo-wschodnich Czechach

Ten dwudniowy festyn organizowany jest w weekend majowy (dawniej w ramach obchodów święta Zesłania Ducha Świętego) w regionach etnograficznych Słowacko i Haná południowo-wschodnich Moraw w Czechach; uroczyste orszaki odbywają się w miejscowościach: Hluk, Kunovice, Skoronice i Vlčnov. W drugim dniu uroczystości, w niedzielę, miasto obchodzi uroczysty pochód młodych mężczyzn. Na czele idą śpiewacy, za nimi jedzie na białym koniu „Król” – 10-15-letni chłopiec – otoczony strażą przyboczną złożoną z dwóch chłopców, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia; za nimi kroczy konny orszak. „Król” trzyma w zębach różę, co ma mu pomoc w utrzymaniu powagi,  wraz ze świtą ubrany jest w odświętne tradycyjne stroje kobiece a  konie są przystrojone wstążkami i papierowymi kwiatam. Członkowie królewskiej świty śpiewają krótkie rymowanki, komentując w humorystyczny sposób zachowanie widzów, zbierają dary dla „Króla” (jedzenie i alkohol) oraz datki, które wkładają do skarbonek lub za cholewy butów jeźdźców. Pochód zmierza do domu „Króla” na przyjęcie, któremu towarzyszą śpiewy i tańce
                                                    fuente: mk-photos.rajce.idnes.cz


                                                                   fuente: itras.cz


                                                  fuente: www.peace-on-earth.org


                                                        fuente:www.mkcr.cz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz