Lista światowego dziedzictwa, jest to spis obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury), ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości.
Chcę Wam pokazać te wspaniałe miejsca i zapewnić, że te mniej znane również zachwycą Was swoją niezwykłością.

23 wrz 2015

Jezioro Bajkał. Rosja 1996

Jezioro tektoniczne w Azji, zwane „syberyjskim morzem” i „błękitnym okiem Syberii”, położone na terytorium Rosji w Republice Buriacji i obwodzie irkuckim. Jest najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie, a ponadto – pod względem powierzchni – drugim jeziorem w Azji i siódmym na świecie. Rozciąga się na długości 636 km. Jego maksymalna szerokość wynosi 79 km. Na północno-zachodnim brzegu znajdują się Góry Bajkalskie o wysokości do 2588 m n.p.m.(Góra Czerskiego). Na południowy zachód od nich, wzdłuż zachodniego brzegu jeziora ciągną się Góry Przymorskie. Na brzegu północno-wschodnim znajdują się Góry Barguzińskie sięgające 2841 m n.p.m. (Pik Bajkał), od których na południowy zachód ciągnie się pasmo Ułan-Burgasy. Natomiast od strony południowo-wschodniej nad jeziorem wznosi się pasmo Chamar-Daban sięgające 2995 m n.p.m. (Bajszynt-Uła).
W rejonie jeziora Bajkał znajduje się pięć głównych obszarów chronionej przyrody (trzy rezerwaty; w tym Rezerwat Barguziński oraz dwa parki narodowe) o łącznej powierzchni ponad 17 tysięcy km. 
Miejscowości turystyczne to: Irkuck, Listwianka, Port Bajkał, wioska Czużyr na wyspie Orchon, Sludianka, gdzie zaczyna się kolej Krugobajkalska.

                                                            foto: Burkhard Schmidt 


foto: Burkhard Schmidt 

Wyspa Olchon
foto: elrentaplats 

 
foto:  Ben Beiske


foto:  Ben Beiske


 foto: Taema Dreiden 


foto: Burkhard Schmidt 


 foto: Sergei Ozerov 


foto: Sergei Ozerov 
 


foto:  Xavier Moisant 


foto:  Xavier Moisant 


foto:  Xavier Moisant 


Muzeum Jeziora Bajkał
 foto: Burkhard Schmidt  


foto: Burkhard Schmidt  


foto: Burkhard Schmidt  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz