Wraz z wybuchem I wojny światowej w 1914 roku, niemiecka armia jako pierwsza utworzyła front zachodni atakując neutralny Luksemburg oraz neutralną Belgię, następnie przejmując kontrolę nad ważnymi okręgami przemysłowymi w północnej Francji.
Wpis obejmuje miejsca zlokalizowane wzdłuż frontu zachodniego I wojny światowej, gdzie wojna toczyła się między siłami niemieckimi i alianckimi w latach 1914-1918. Znajdujące się między północną Belgią a wschodnią Francją miejsca różnią się skalą, od dużych nekropolii, na których spoczywają szczątki dziesiątek tysięcy żołnierzy różnych narodowości oraz mniejsze, prostsze cmentarze i indywidualne pomniki. Miejsca te obejmują różne cmentarze wojskowe, cmentarze na polach bitew i cmentarze szpitalne, często połączone z pomnikami. Na listę UNESCO wpisano łącznie 139 miejsc znajdujących się w belgijskich regionach Flandrii i Walonii oraz w północnej i północno-wschodniej Francji. Niektóre z najczęściej odwiedzanych miejsc to:
Chemin Des Dames (Francja). Na cmentarzu spoczywa 270 000 francuskich i 163 000 niemieckich ofiar.
Pomnik i ossuarium Hartmannswillerkopf (Francja)
Fort i ossuarium w Verdun-Douaumont. Fort Douaumont to twierdza wojskowa położona na obrzeżach miasta Verdun we Francji. Zajmuje łączną powierzchnię 30 000 metrów kwadratowych i znajduje się na wzgórzu 395 metrów nad poziomem morza, w strategicznym punkcie z widokiem na duży obszar ziemi. Został zbudowany w latach 1884-1886.
Pomnik Vimy (Francja) został zbudowany jako pomnik narodowy w hołdzie 66 000 Kanadyjczyków poległych w wojnie, w tym 11 285 spoczywa w grobie nieznanego żołnierza.
Cmentarz Maison Blanche (Francja), największy ze wszystkich niemieckich cmentarzy.
Cmentarz i kaplica Notre-Dame-de-Lorette (Francja), cmentarz z największą liczbą francuskich ofiar.
Pomnik Villers-Bretonneux (Francja) został zbudowany jako pomnik narodowy w hołdzie 10 773 Australijczykom poległym podczas wojny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz