Kompleks zabytkowych ogrodów i parków w stylu angielskim wzdłuż Łaby i Muldy, pomiędzy Dessau a Wittenbergą w Saksonii-Anhalt. Ogrody powstały w drugiej połowie XVIII w. za panowania księcia Leopolda III Friedricha Franza (1740–1817), pod wpływem doświadczeń ze wspólnej podróży z przyjacielem – architektem Friedrichem Wilhelmem von Erdmannsdorffem, tzw. Grand Tour po Włoszech, Niderlandach, Anglii i Francji. Pozostając pod wrażeniem ideałów oświecenia,
postanowił stworzyć naturalistyczne krajobrazy na wzór angielskich
ogrodów angielskich, gdzie parki krajobrazowe, ogrody i pola uprawne
pełnią funkcje estetyczne, a zarazem użytkowe. Powstałe w latach
1769–1773 ogrody angielskie w Wörlitz były pierwszymi tego typu w
Europie kontynentalnej.
Oranienbaum
Miasto, pałac i park w stylu holenderskiego baroku, zbudowany przez Cornelisa Ryckwaerta. W latach 80. XVIII w. książę Franz urządził wiele pałacowych wnętrz w stylu chińskim i przebudował cześć ogrodu barokowego również w stylu chińskim, wznosząc liczne mosty, pagodę – na wzór Kew Gardens pod Londynem.foto: Torsten Maue
foto: Torsten Maue
foto: Torsten Maue
foto: Marcus Meissner
foto: RM_DW
foto: RM_DW
foto: Marcus Meissner
Herbaciarnia
foto: Marcus Meissner
Luisium
Pałac w stylu klasycystycznym zaprojektowany przez von Erdmannsdorffa na zlecenie Franza dla jego żony Luise, otoczony 14-hektarowym parkiem angielskim. W parku znajdują się m.in. neogotycki Schlangenhaus (pol. Dom Węży) (1794–1795), oranżeria (1771–1881), ruiny rzymskiego łuku tryumfalnego.
foto: RM_DW
Georgium
Niewielki pałac w stylu klasycystycznym według projektu von Erdmannsdorffa, otoczony przez ogród angielski. Na terenie parku znajdują się m.in. Rzymskie Ruiny na wzór świątyni Concordii w Rzymie i monopteros oraz mauzoleum (1894–1898) dla rodziny książęcej
foto: tranceball
Mosigkau
Rokokowy pałac, zbudowany jako letnia rezydencja dla Anny Wilhelminy, córki Leopolda I. W pałacowym Corps De Logis znajduje się galeria z malarstwem flamandzkim i holenderskim, m.in. Antoona van Dycka, Petera Paula Rubensa, Jana Brueghela starszego, Jacoba Jordaensa, Hendrika Goltziusa i Gerrita van Honthorsta.
foto: RM_DW
Großkühnau
Pałac zbudowany dla księcia Alberta von Anhalt-Dessau, otoczony 77,5-hektarowym parkiem Kühnau rozciągającym się wzdłuż południowego brzegu Jeziora Kühnau. Na terenie parku znajduje się winnica z niewielkim pałacem na wzgórzu, warzywnik oraz pierwszy na terenie Niemiec kościół w stylu neoromańskim i bizantyjskim.
Pałac i park Wörlitz
Pierwszy pałac wzniesiony w stylu klasycystycznym na terenie Niemiec.
Zbudowany według projektu von Erdmannsdorffa jako angielski dom
wiejski, otoczony parkiem w stylu angielskim – pierwszym tego typu w
Europie kontynentalnej. Na terenie parku znajduje się Dom Gotycki (niem. Gotisches Haus), wzniesiony według projektu von Erdmannsdorffa w 1773.
We wschodniej części parku leży wyspa Stein z jedynym sztucznym
wulkanem w Europie – topografia wyspy nawiązuje do neapolitańskiej.
foto: Patrick G.
foto:chartus
foto: Florian Meyer
foto: Florian Meyer
Pałac Wörlitz to pierwszy pałac w stylu klasycystycznym na terenie Niemiec.
foto: RM_DW
Dom gotycki
foto: RM_DW
Synagoga została wzniesiona przez księcia Franza na niewielkim wzgórzu na wschodnim
krańcu ogrodu pałacowego. Budowla powstała w latach 1789–1790 według
projektu von Erdmannsdorffa na wzór rzymskiej świątyni. Wyposażenie synagogi zostało zniszczone podczas nocy kryształowej w 1938, jednak sam budynek został uratowany dzięki interwencji ówczesnego dyrektora parku. Obecnie w gmachu znajduje się wystawa na temat historii Żydów w Anhalt.
foto: Patrick G.
Wyspa Steina
foto: Patrick G.
Neogotycki kościół św. Piotra San Pedro
foto: Florian Meyer
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz