Park Narodowy Góry Cooka leży w centralnej części Wyspy Południowej w Alpach Południowych i zajmuje powierzchnię 707 km². Na terenie parku znajduje się 19 szczytów o wysokości przekraczającej 3000 m n.p.m., w tym Góra Cooka, najwyższy szczyt Nowej Zelandii, od którego pochodzi nazwa parku. 40% powierzchni parku zajmują lodowce, wśród nich Lodowiec Tasmana, który jest największym powierzchnią i najdłuższym lodowcem Nowej Zelandii.
foto: !Serendipity
foto: Rodney Topor
foto: nickliv
Lodowiec Tasman
foto: Martin
foto: Darrel Liu
Park Narodowy Fiordland to największy park narodowy na wyspie, obejmuje obszar 12500 km². Najważniejszym elementem krajobrazu są fiordy, przekształcone przez lodowiec z plejstocenu,
dawne doliny rzeczne o stromych zboczach, wypełnione dzisiaj wodą
morską. Najsłynniejszym z nich jest fiord Milforda.
foto: mikkot02
Milford Sound.
foto: Vašek Vinklát
foto: Vašek Vinklát
Doubtful Sound
foto: Dan Taylor
Park Narodowy Mount Aspiring leży w zachodniej części Wyspy Południowej. Swą nazwę zawdzięcza górze Mount Aspiring
(3033 m n.p.m.). Inne znaczące szczyty to Mount Pollux (2542 m n.p.m.) i
Mount Brewster (2542 m n.p.m.). Rozciąga się na zachód od jeziora Wanaka i obejmuje południową część Alp Południowych. Przez park przebiega część jednego z kilku znanych nowozelandzkich długich szlaków turystycznych zwanych Wielkimi Szlakami - Szlak Routeburn.
foto: Tomas Sobek
foto: Vern
foto: Vicki Devine
foto: Malcolm Surgenor
Park Narodowy Westland leży na zachodnim wybrzeżu Wyspy Południowej. Obszar parku rozciąga się od górskich szczytów w Alpach Południowych, przez tropikalne puszcze, aż do plaż nad Morzem Tasmana w regionie West Coast. W krajobrazie parku można spotkać zarówno wysokie góry, lodowce, mokradła a także pozostałości po wydobyciu złota.
foto: Department of Conservation
foto: Department of Conservation
foto: Department of Conservation
foto: Malcolm Surgenor
foto: Department of Conservation
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz