Leży w pobliżu granicy z Niemcami w Alpach, nad rzeką Salzach, na wysokości 424 m n.p.m. Pierwszymi osadnikami na tych terenach byli Celtowie. W okresie Cesarstwa rzymskiego, za panowania Klaudiusza powstało tutaj miasto Municipium Claudium Iuvavum, które stanowiło ważny ośrodek rzymskiej prowincji Noricum. W VII wieku dotarł na te tereny św. Rupert podczas swej podróży misyjnej z polecenia Diuka Bawarii, Teodora II. W 696 św. Rupert założył klasztor św. Piotra,
który jest uważany za najstarszy klasztor na obszarze
niemieckojęzycznym, a może nawet i na świecie, oraz żeński zakon
benedyktyński – Nonnberg.
foto: Tim Bocek
foto: Roman Boldyrev
foto: Tjflex2
foto: Rhiannon Boyle
foto: Liren Chen
Zamek Hohensalzburg to jeden z największych zamków średniowiecznych w Europie. Budowę fortecy rozpoczęto w 1077 roku za panowania arcybiskupa Gebharda von Helfenstein. Około roku 1496 rozpoczęto budowę tzw. Reisszug pomiędzy Fortecą a klasztorem Nonnberg. Była to bardzo prymitywna kolejka linowo-terenowa, dzięki której dostarczano towary do Fortecy. Kolejka ta nadal działa i jest prawdopodobnie najstarszą kolejką tego typu na świecie.
foto: Victor Wong
foto: Tjflex2
foto: Uwe Schwarzbach
foto: jivedanson
Katedra św. Ruperta została wybudowana w latach 1614-1628 w stylu barokowym według projektu włoskiego architekta Santino Solariego na miejscu średniowiecznej katedry wybudowanej przez św. Wirgiliusza, benedyktyńskiego biskupa. W katedrze był chrzczony Wolfgang Amadeus Mozart.
foto: Mundus Gregorius
foto: jivedanson
Klasztor św. Piotra został założony przez św. Ruperta w 696 roku podczas jego podróży misyjnej w Alpach Południowych. Znajduje się tu najstarsza biblioteka w Austrii. Z 800 manuskryptów najcenniejszym dziełem jest tzw. Verbrüderungsbuch, księga zawierająca spis i informacje na temat zakonów w średniowieczu.
foto: clg20171
Katakumby Mönchsberg
foto: Phil Strahl
foto: Phil Strahl
Pokój dwuosobowy w hotelu kosztuje od 268 PLN.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz