Stolica Radźastanu, słynąca ze swych różowych domów i prężnej kultury. Miasto, otoczone potężnymi, zachowanymi w większości do dzisiaj murami obronnymi, wzniósł w 1727 roku maharadża Siwai Dźaj Singh II. Stanowi ono cenny przykład wzorcowego planowania urbanistycznego i architektonicznego. Ulice w Dźajpurze, uważanym za najpiękniejsze z indyjskich miast, przecinają się pod kątem prostym, a główne arterie są szerokie na 32 metry. Jest też ono świadectwem przenikania się i krzyżowania wpływów kultury hinduistycznej, mongolskiej (Wielkich Mogołów) i idei zachodnich.
foto: Chris 9
Pałac Wiatrów także Hawa Mahal wzniesiony w 1799 roku z inicjatywy maharadży Sawai Pratapa Singha (1778–1803), doskonały przykład architektury radźputów. Budowla z czerwonego piaskowca z monumentalną fasadą stanęła przy jednej z głównych ulic Jaipuru, aby umożliwić damom dworu obserwowanie życia codziennego miasta – w fasadzie budowli znajdują się 953 małe zabudowane transenną balkony tzw. dżarokh.
fuente: https://www.goibibo.com
fuente: http://talesoftravellingsisters.com/visit-to-hawa-mahal-jaipur/
Pałac Miejski (City Palace) – kompleks ogrodów, dziedzińców i budynków pałacowych, przykład połączenia architektury radźpuckiej i mogolskiej. Początki Pałacu sięgają XVIII wieku, ale w XIX, a nawet na początku XX wielu był on systematycznie rozbudowywany.
Jal Mahal (Wodny pałac)
Albert Hall Muzeum zbudowane w 1876.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz