Lista światowego dziedzictwa, jest to spis obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury), ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości.
Chcę Wam pokazać te wspaniałe miejsca i zapewnić, że te mniej znane również zachwycą Was swoją niezwykłością.

28 sty 2016

Parki Narodowe: Kluane, Wrangla-Świętego Eliasza, Zatoki Lodowcowej,Park Tatshenshini-Alsek. Stany Zjednoczone, Kanada

Park Narodowy Kluane leży w Kanadzie,  w południowo-zachodniej części terytorium Jukon. Ma powierzchnię około 22 tys. km². Na terenie parku leży Mount Logan, najwyższy szczyt Kanady (5959 m n.p.m.). Góry i lodowce pokrywają 82% powierzchni parku. 
Ze stolicy Jukonu, Whitehorse, łatwo można dostać się do granic parku samochodem lub autobusem.
Czas otwarcia: centrum informacji turystycznej jest otwarte od połowy maja do połowy września codziennie w godzinach 9:00 - 17:00 i w pozostałe miesiące po telefonicznym umówieniu terminu

                                                            foto: marco.giazzi


                                                                 foto: Jason Ahrns


                                                                foto: Jason Ahrns


                                                        
                                                                     foto: Zoe52


Park Narodowy Wrangla-Świętego Eliasza leży w południowo-wschodniej części stanu Alaska w Stanach Zjednoczonych. Park został utworzony w 1980, na obszarze o powierzchni 53 321 km². Jest to największy park narodowy w Stanach Zjednoczonych oraz trzeci co do wielkości na świecie. Na terenie parku leży Góra Świętego Eliasza (5489 m n.p.m.) – druga co do wysokości góra w Stanach Zjednoczonych (po McKinleyu). Park został utworzony w miejscu, gdzie łączą się cztery wielkie łańcuchy górskie: Alaska, Góry Wrangla, Góry Świętego Eliasza oraz góry Chugach. Wśród potężnych szczytów, na szczególną uwagę zasługuje czynny wulkan Góra Wrangla (4317 m n.p.m.). Ok. 25% powierzchni parku pokrywają lodowce. Dojazd do parku jest możliwy autostradą z Anchorage, a następnie dwoma żwirowymi drogami: Nabesna Road oraz McCarthy Road. Centrum turystyczne parku to znajduje się w miejscowości McCarthy.

                                                                foto: Bryan


Most Kuskulana

                                                          foto: Mark Stevens


                                                              foto: Mark Stevens


Park Narodowy Glacier Bay leży w południowo-wschodniej części stanu Alaska w Stanach Zjednoczonych, słynie z formacji lodowców. Do zatoczki Bartlett Cove, gdzie znajdują się centrum turystyczne, hotel, domek strażników i kemping, można dotrzeć wyłącznie drogą morską lub powietrzną. W odległości piętnastu kilometrów od Bartlett Cove leżą miejscowość Gustavus i niewielkie lotnisko, z którego jest kilka rejsów dziennie do oddalonej o sto kilometrów stolicy Alaski – Juneau.
Oprócz nich atrakcją są jeziora polodowcowe, ośnieżone pasma górskie, głębokie fiordy, rzeki i jeziora słodkowodne. Żyje tu 67 gatunków ssaków, w tym grizzly i wilki, 260 gatunków ptaków oraz 23 gatunki ryb.

Więcej: http://www.travelin.pl/top/12-rzeczy-ktore-warto-wiedziec-o-alasce/park-narodowy-glacier-bay-i-lodowce
Copyright © Travelin.pl
Oprócz nich atrakcją są jeziora polodowcowe, ośnieżone pasma górskie, głębokie fiordy, rzeki i jeziora słodkowodne. Żyje tu 67 gatunków ssaków, w tym grizzly i wilki, 260 gatunków ptaków oraz 23 gatunki ryb.

Więcej: http://www.travelin.pl/top/12-rzeczy-ktore-warto-wiedziec-o-alasce/park-narodowy-glacier-bay-i-lodowce
Copyright © Travelin.pl

                                                        foto: FLORENTIN Marius


                                                              foto: Laura Sharkey


                                                           foto: Monika & Tim


Park przyrody Tatshenshini-Alsek leży w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Park jest miejscem, w którym nad okolicznymi rzekami mieściły się wioski plemion Tlingit i Tutchone Południowych, a jego wschodnia granica biegnie wzdłuż dawnego szlaku handlowego łączącego plemiona Chilkat i Tuchone. W połowie XIX w. miała tam miejsce tragiczna powódź spowodowana uwolnieniem wód z jeziora, które powstało wcześniej, gdy lodowe języki przegrodziły rzekę Alsek. Fala powodziowa o wysokości 7 m i szerokości 15 m zatopiła wówczas do Dry Bay całą wioskę Indian Tuchone. Znajdziecie tu spektakularne krajobrazy lodowcowe, to także ważne środowisko życia dla niedźwiedzi grizzly, karibu i owiec śnieżnych.  Park jest jedynym w Kanadzie obszarem, na którym występuje błękitno-szara lodowcowa odmiana niedźwiedzia brunatnego z Alaski. Żyją w nim także kozioł śnieżny, wilk, łoś, bielik amerykański, orzeł przedni, sokoły: wędrowny i norweski oraz łabędź krzykliwy. W pobliżu wybrzeża spotyka się lwy morskie i humbaki.

                                                                foto: Alan Vernon


                                                                     foto: Kristel Hayes


                                                                 foto: Kristel Hayes 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz