Lista światowego dziedzictwa, jest to spis obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury), ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości.
Chcę Wam pokazać te wspaniałe miejsca i zapewnić, że te mniej znane również zachwycą Was swoją niezwykłością.

6 paź 2015

Dziewicze lasy Komi. Rosja 1995

Obszar w północnej części gór Ural, na terenie Republiki Komi w Rosji,  Z powierzchnią 32 800 km² jest to największa puszcza w Europie. Lasy Komi są częścią tajgi syberyjskiej. Dominujące gatunki drzew to świerk syberyjski, jodła syberyjska oraz modrzew syberyjski. Na terenie puszczy licznie występują renifery, sobole, norki oraz zające.Lasy są częścią Rezerwatu Przyrody Pieczoro-Iłyczskij oraz Parku Narodowego Jugyd wa.

                     foto: United Nations Development Programme in Europe and CIS


                                   foto: United Nations Development Programme in Europe and CIS


                                  foto: United Nations Development Programme in Europe and CIS


                            foto: United Nations Development Programme in Europe and CIS

Park Narodowy Jugyd wa obejmuje obszar o powierzchni około 18 917 km², co czyni go największym parkiem narodowym na kontynencie europejskim. Ponad połowa jego powierzchni  jest pokryta tajgą, na wyższych wysokościach chronionego obszaru można znaleźć głównie połacie tundry. Istnieje także około 20 km² łąk, zarówno alpejskich, jak i łąk w dolinach rzecznych. W parku żyje około 180 gatunków ptaków, w tym kilka bardzo rzadkich, także około dwudziestu gatunków ryb słodkowodnych. Do najczęściej spotykanych ssaków zamieszkujących te tereny zalicza się m.in.: zające bielaki, renifery, gronostaje, wydry, łosie, rosomaki, kuny leśne, mustele, a także zwierzęta z rodziny niedźwiedziowatych i polatuchy. Ze względu na odległe położenie parku od miejsc gęsto zaludnionych, jego wykorzystanie turystyczne jest słabe. 

                                                                    foto: Tatyana A.


                                                          foto: Tatyana A.


                                                         fuente: en.wikipedia.org
 
Peczorsko-Iłycki Rezerwat Biosfery

                                                          foto: Dmitry Grigoriev 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz