Grobowiec wodza trackiego plemienia Getów, odkryty w 1982 roku w kurhanie w okolicach wsi Swesztari w Obwodzie Razgrad. Grobowiec powstał najprawdopodobniej pod koniec IV lub na początku III
wieku p.n.e. Składa się z przedsionka i trzech komór grobowych. W
środkowej komorze odkryto dwa kamienne łoża, na których spoczywały
niegdyś ciała trackiego wodza i jego żony. Ściany komory pokryte są
rzeźbami kariatyd, wskazującymi na wpływy sztuki hellenistycznej, jednak ich silne, uniesione ramiona oraz długie suknie mogą też dowodzić inspiracji wizerunkami trackiej bogini-matki. Na jednej ze ścian odkryto także ślady starożytnego malowidła, przedstawiającego jeźdźca na koniu, składającego ofiarę z wieńca żeńskiemu bóstwu (według niektórych interpretacji jest to zmarły wódz składający ofiarę bogini-matce).
Według niektórych teorii tak duża koncentracja grobowców ma być dowodem
na to, że w okolicach Swesztarii znajdowało się niegdyś miasto Hellis – stolica państwa Getów. Ruiny miasta, uważanego za Hellis, istotnie odkryto w odległości około 4 km od Swesztari. Uszkodzenia w kurhanach wskazują na starożytne trzęsienie ziemi, które mogło być przyczyną opuszczenia miasta w połowie III wieku p.n.e. U szczytu świetności Hellis zamieszkiwało prawdopodobnie około 3 tys. osób.
foto: Richard Mortel
foto: Richard Mortel
foto: Radoslav Rusinov
foto: Radoslav Rusinov
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz