Grecka wyspa Samos leży na Morzu Egejskim, u wybrzeży Azji Mniejszej. Jest to jeden z ważniejszych ośrodków klasycznej sztuki greckiej. Według mitów była miejscem narodzin Hery, którą czczono tu pod imieniem Heraja i Tonea.
Współczesne miasto Pythagorion stoi na miejscu starożytnego portu, zaliczanego do najstarszych w basenie Morza Śródziemnego - pierwsze falochrony powstały tu w VI wieku p.n.e. W okolicach miasta nastrafiono także na pozostałości antycznego miasta Samos - ruiny teatru, łaźni rzymskich, a także fragmenty fortyfikacji i ruiny pałacu Polikratesa. Powyżej miasta znajduje się także Tunel Eupalinosa, zbudowany w VI w. p.n.e., który doprowadzał do starożytnego miasta wodę ze źródła w górach.
foto: Philippe
foto: SpirosK photography
foto: SpirosK photography
foto: SpirosK photography
fuente: www.grece-bleue.net
Świątynia Herajon została wzniesiona około 570–550 p.n.e. przez Rojkosa i Teodorosa z Samos (na miejscu dwóch starszych herajonów z VIII i VII wieku p.n.e.). Jeszcze w tym samym stuleciu świątynia jednak spłonęła (zniszczona przez Persów) i została odbudowana w 525 roku p.n.e. za panowania Polikratesa. Miała wymiary 108 na 55 metrów, co czyniło ją czterokrotnie większą od Partenonu w Atenach. Stała na miejscu mitycznych narodzin bogini Hery i była jednym z najważniejszych miejsc jej kultu w starożytnej Grecji.
foto: Pilar Torres
foto: Pilar Torres
foto: Pilar Torres
foto: Sarah Olmstead
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz