Miasto leży nad rzeką Wołchow, jest stolicą obwodu nowogrodzkiego. Według kroniki Nestora Nowogród został zbudowany przez słowiańskie plemię Słowienów. Według kronikarza zagrożenie ze strony Waregów skłoniło mieszkańców do oddania się pod opiekę kniazia Ruryka, który uczynił miasto stolicą w 862 r. Moment ten jest uważany za początek historii Rusi. Przez ponad 300 lat średniowiecza Nowogród był stolicą Republiki
Nowogrodzkiej – państwa
rozciągającego się między Bałtykiem a Zachodnią Syberią. Do XII w. Nowogród był największym miastem na terytorium Rosji; przez blisko sześćset lat był ważnym ośrodkiem handlowym,
przemysłowym, naukowym. Od XVIII w., a więc od czasu powstania
Sankt Petersburga - Nowogród stracił na swoim znaczeniu.
W centralnej części miasta znajduje się Kreml, pierwsze o nim wzmianki pojawiły się w kronikach już w 1044 r. Już w XII wieku Kreml okalały kamienne mury, które zastąpiły spaloną wskutek pożaru drewnianą palisadę.
fuente: www.hussar.com.pl
foto: Pedro J Pacheco
foto:ruru
Pomnik Tysiąclecia Rosji został wzniesiony w 1862 roku z okazji tysiąclecia przybycia kniazia Ruryka do Nowogrodu Wielkiego, który traktowany jest za założyciela państwa ruskiego.
foto: Claude Florin
Sobór św. Sofii pierwotnie zbudowany z drewna, wzniesiony według tradycji przez pierwszego biskupa Nowogrodu Akima, w czasie panowania Włodzimierza Wielkiego. Kolejna, już murowana, świątynia została wzniesiona w połowie XI w. Cennym zabytkiem są XII-wieczne drzwi płockie zwane w Rosji drzwiami korsuńskimi lub magdeburskimi, wykonane w stylu romańskim przez artystów niemieckich. Nie wiadomo, w jaki sposób znalazły się w Nowogrodzie Wielkim. W katedrze w Płocku od roku 1982 znajduje się ich wierny odlew.
foto:Arttu Silvast
foto:ruru
La catedral de San Nicolás fue fundada por Mstislav I de Kiev en 1113 y consagrada en 1136.
fuente: www.snipview.com
Z dawnego dworu Jarosława dziś został tylko rynek odrestaurowany w XVI i XVIIwieku.
foto: Arttu Silvast
Nowogród słynie z monastyrów
foto:ruru
fuente:geolocation.ws
foto: Pedro J Pacheco
foto: Tobias Strindlund
Monastyr św. Antoniego
fuente: commons.wikimedia.org
Monastyr Peryn
fuente: geolocation.ws
Jurijewskij Monastyr – jeden z najstarszych, jeśli nie najstarszy klasztor na terenie Rosji, założony w 1030 roku przez Jarosława Mądrego.
foto: Matilde Martínez
foto: David Casteel
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz