Lista światowego dziedzictwa, jest to spis obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury), ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości.
Chcę Wam pokazać te wspaniałe miejsca i zapewnić, że te mniej znane również zachwycą Was swoją niezwykłością.

28 mar 2016

Zabytki UNESCO w Trewirze. Niemcy 1986

Trewir pretenduje do miana najstarszego miasta w Niemczech. W roku 16 p.n.e. w ramach akcji romanizacyjnej na terenie celto-germańskiego szczepu Trewerów Rzymianie założyli osadę o nazwie Augusta Treverorum. Miasto było jednym z centrów administracyjnych i „podstolic” cesarstwa rzymskiego, miastem rezydencyjnym Konstancjusza I i jego syna Konstantyna Wielkiego.

Porta Nigra została wzniesiona między 180 a 200 r. n.e.,  stanowiła północną bramę do Trewiru. Oprócz niej istniały jeszcze trzy inne bramy (Porta Alba, Porta Media, Porta Inclyta), a każda położona była po jednej ze stron czworobocznego miasta i stała na jednym z końców dwóch głównych ulic. We wczesnym średniowieczu  została przekształcona w kościół, co jak się wydaje uchroniło ją od zniszczenia.

                                                            foto:Carmen Eisbär


                                                            foto: em den


Amfiteatr rzymski zbudowany na przedmieściach Trewiru około roku 100, mógł pomieścić 20.000 widzów.

                                                       foto: Johann-Juergen Mohr



                                                       foto: Johann-Juergen Mohr



                                                      foto: Johann-Juergen Mohr


                                                          foto: Johann-Juergen Mohr


Termy cesarskie wybudowane około roku 300  za panowania cesarza Konstancjusza I, to jeden z największych zespołów łaźni rzymskich powstałych w Cesarstwie rzymskim. W skład kompleksu łaźni wchodziła ogromna hala, w podziemiach znajdował się system ogrzewania i kanalizacji. Termy te jednak nigdy nie były używane, co zostało stwierdzone po zbadaniu stanu infrastruktury kanalizacyjnej. Po przeniesieniu siedziby Konstantyna do Konstantynopola, łaźnie pozostawiono w stanie surowym. Budynki zostały zagospodarowane dopiero w 360 przez cesarza Walentyniana I, który przebudował je na koszary dla wojska.

                                                             foto: Mirco Wilhelm



                                                              foto: Freimut


                                    foto: Andreas Wuest Photography Hamburg


Bazylika Konstantyna zbudowana na początku IV w. służyła jako sala tronowa cesarzowi Konstantynowi. Wnętrze sali zdobiły marmury, mozaiki i liczne rzeźby. Podłogi i ściany auli były ogrzewane powietrzem podgrzewanym przez pięć pieców umieszczonych pod podwójną podłogą. 

                                                          foto:Carmen Eisbär


                                                    foto: Hannah Swithinbank

Barbarathermen zostały zbudowane około roku 150 i stanowiły jeden z największych zespołów łaźni w Cesarstwie rzymskim. W przeciwieństwie do wybudowanych później łaźni cesarskich, które nigdy nie były użytkowane zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem, Barbarathermen służyły mieszkańcom Trewiru jako łaźnie przez prawie 300 lat. Początkowo, po opuszczeniu Trewiru przez Rzymian, budynki łaźni stały nienaruszone. Później jednak, przez stulecia, były eksploatowane jako źródło materiałów budowlanych.
                                                  fuente: www.goruma.de


Pierwszy drewniany most rzymski na Mozeli powstał w 17 r. p.n.e., natomiast  nowy most kamienny postawiono w latach 144-152. Jego masywnym filarom nadano spiczasty kształt, tak by chronić go przed wysokimi stanami wód oraz krami lodu w czasie roztopów. Górna część mostu była konstrukcją drewnianą z przejazdem o szerokości dziesięciu metrów, znajdującym się około 14 metrów nad poziomem wody, co umożliwiało swobodny przepływ statków. Do dziś zachowało się pięć z dziewięciu oryginalnych rzymskich filarów.

                                                   foto: Mirco Wilhelm
                              

Katedra Świętego Piotra to najstarszy kościół biskupi w Niemczech. Według relacji o powstaniu katedry autorstwa brata Altmana von Hautvillers z Reims, cesarzowa Helena (późniejsza święta) oddała ówczesnemu biskupowi Trewiru Agritiuszowi część swojego pałacu z przeznaczeniem na siedzibę kościoła pod wezwaniem św. Piotra. Agritius na bazie podarowanego budynku, wzniósł w latach 310-320 bazylikę. Taką wersję wydarzeń zdają się potwierdzać wyniki prac archeologicznych przeprowadzonych na terenie katedry, w czasie których odkryto pozostałości późno rzymskiego domu wraz z malowidłem sufitowym z około 320. Katedra została wzniesiona z polecenia cesarza Konstantyna, syna cesarzowej Heleny, który z okazji jubileuszu 20-lecia swoich rządów (ok. 326) podjął decyzję o budowie czterech wielkich świątyń: bazyliki św. Piotra w Rzymie, bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie, kościoła Narodzenia Chrystusa w Betlejem oraz Katedry w Trewirze.

                                                   foto: Christian R. Hamacher


                                                      foto: Dmitry Marochko
                                                  


                                                      foto: Johann-Juergen Mohr


                                                 foto: Johann-Juergen Mohr


                                                    foto: Johann-Juergen Mohr


Kościół Najświętszej Marii Panny zbudowany w XIII w. w południowej części rzymskiego kompleksu świątynnego cesarza Konstantyna jest połączony z trewirską katedrą wąskim przejściem.

                                                   foto: Christian R. Hamacher 


Kolumna w Igel  to najlepiej zachowany rzymski pomnik nagrobny na północ od Alp, położony we wsi Igel przy granicy z Luksemburgiem. Po upadku cesarstwa rzymskiego uniknął zniszczenia dzięki przeświadczeniu, że płaskorzeźba na południowej stronie kolumny przedstawia zaręczyny cesarza Konstancjusza I z Heleną, późniejszą świętą.


fuente. arsartisticadventureofmankind.wordpress.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz