Ksantos – starożytna stolica Licji, rozbudowana w okresie hellenistyczno-rzymskim, obecnie stanowisko archeologiczne w rejonie miasta Kınık w południowo-zachodniej Turcji. Najstarsze znaleziska archeologiczne datuje się na VIII wiek p.n.e., jednak pierwsza wzmianka o mieście w źródłach pisanych pochodzi z roku 540 p.n.e. w związku z podbojem Licji przez perskiego wodza Harpagusa. W kolejnych wiekach miasto, podobnie jak cały region, często podlegało zmiennej władzy – zajmowały je wojska Aleksandra Wielkiego, później Antiocha III, po nich Rodyjczycy, a następnie Rzymianie i Bizantyjczycy. Do naszych czasów zachowały się pozostałości grobowców filarowych z cellą i sarkofagiem na szczycie, na monolitowych słupach, bogato zdobione reliefami, pochodzące z V-II wieku p.n.e. (głównie z okresu hellenistycznego). Odkryto też resztki akropolu, murów obronnych, portyków, teatru i rzymskiej agory oraz wiele inskrypcji w języku licyjskim z VI-IV wieku p.n.e.
foto: denvilles_duo
foto: rbergsma
foto: Badly Drawn Dad
Letoon – starożytne sanktuarium i wyrocznia, najważniejsze miejsce kultu religijnego w Licji. Nazwa pochodzi od istniejącej tu niegdyś świątyni Latony, zbudowanej w miejscu, gdzie według jednej z wersji mitu miały przyjść na świat dzieci bogini – Artemida i Apollon. Świątynia Latony została wzniesiona w II
wieku p.n.e. Była otoczona pojedynczą kolumnadą z półkolistymi
zdobieniami. Oprócz niej na terenie wykopalisk odkryto też pozostałości
dwóch innych świątyń – dedykowanej Artemidzie z IV wieku p.n.e. oraz świątynię Apollina z II wieku p.n.e.. Odkryto tu też liczne mozaiki.
foto: toetoe
foto: Birmingham East Mediterranean Archive
foto: Birmingham East Mediterranean Archive
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz