Lista światowego dziedzictwa, jest to spis obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury), ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości.
Chcę Wam pokazać te wspaniałe miejsca i zapewnić, że te mniej znane również zachwycą Was swoją niezwykłością.

4 sty 2016

Wioski z kościołami obronnymi w Siedmiogrodzie. Rumunia 1993

Siedmiogród lub Transylwania– kraina historyczna położona na Wyżynie Siedmiogrodzkiej w centralnej Rumunii. Pierwsze ślady zamieszkania Siedmiogrodu przez ludzi pochodzą z neolitu. Od III wieku p.n.e. tereny Siedmiogrodu zamieszkiwali Dakowie, którzy prawdopodobnie przybyli z Mołdawii i utworzyli tu silne państwo. Cesarz rzymski Trajan, który wstąpił na tron w 98 roku, postanowił podbić Dację. Podbój przez Rzym nastąpił w latach 101–106, Decebal zginął i utworzono wówczas nową rzymską prowincję Dacja, która znajdowała się pod panowaniem rzymian aż do drugiej połowy  III wieku. W późniejszych czasach Siedmiogród przechodził z rąk do rąk. Przybywali tutaj i zajmowali ten teren Goci, Hunowie, Gepidowie, Awarowie, Słowianie, Protobułgarzy, a od IX wieku Bułgarzy. Węgrzy podporządkowali sobie Siedmiogród w X wieku i na początku wieku XI. Królowie węgierscy osadzali tutaj związanych z Węgrami Seklerów, w  XII wieku rozpoczął się napływ kolonistów saskich, którzy na początku XIII wieku stanowili już liczną grupę. Bardzo charakterystycznym elementem dziedzictwa Sasów są wsie z warownymi kościołami. W 1211 roku król węgierski Andrzej II osadził na części ziem siedmiogrodzkich krzyżaków, którzy chcieli stworzyć państwo zakonne. Rycerze zakonni otrzymywali znaczne przywileje, gdyż pomagali Węgrom w kolonizacji słabo zaludnionych obszarów. Szybko jednak król węgierski zaczął się krzyżaków obawiać i doprowadził do ich wygnania w 1225 roku. W latach 1241-1242 Siedmiogród został zniszczony przez najazd mongolski, w 1541 roku  przeszedł pod panowanie tureckie przyjmując status zależnego księstwa, w 1867 roku stał się częścią Austro-Węgier. 26 lutego 1919 roku w traktacie wersalskim potwierdzono przyłączenie Siedmiogrodu oraz terenów położonych na wschód od niego do Rumunii. 
                                            funte: www.lahistoriaconmapas.com


Sasi pojawili się w dużej liczbie w Siedmiogrodzie w XIII w. dzięki akcjom osadniczym organizowanym przez królów węgierskich. Zamieszkany przez nich rejon był narażony na liczne niebezpieczeństwa, przede wszystkim związane z obecnością agresorów za łańcuchem górskim Karpat. Początkowo byli to Mongołowie (którzy kilkakrotnie spustoszyli Siedmiogród w XIII w.) i Połowcy, później władcy lokalnych państw (Mołdawia i Wołoszczyzna) nieraz realizujących swe interesy zbrojnie na terenie Siedmiogrodu, wreszcie – przez stulecia – Imperium osmańskie. Z tego powodu w miejscowościach zamieszkanych przez osadników jednym z najistotniejszych elementów zapewniających przetrwanie było tworzenie fortyfikacji, które mogłyby zapewnić schronienie ludności w razie niebezpieczeństwa. Najprostszym sposobem realizacji tego celu było umacnianie murowanych kościołów. Tworzenie takich zespołów obronnych trwało od XIII do XVI w.

Biertan

Pierwsza pisemna wzmianka o wsi pochodzi z 1283 r., natomiast kościół, stojący na wzgórzu ponad wsią, wymieniany w źródłach jest na początku XV w. Z pewnością zatem istniał już wtedy, a dzisiejszy kształt otrzymał w początku XVI w., gdy dokonano jego przebudowy. Powstał wówczas gotycki, trójnawowy kościół halowy o gwiaździstym sklepieniu wspartym na ośmiobocznych filarach, z tego okresu pochodzą też: tryptyk, stalle, kamienna ambona z bogatą dekoracją rzeźbiarską.  W XV w. rozpoczęto również wznoszenie potężnych fortyfikacji, stopniowo poszerzanych do XVII w. – w tym czasie zbudowano wokół kościoła aż trzy pierścienie murów obronnych. Do dzisiaj zachowały się ich baszty w oryginalnym gotyckim założeniu.

                                                   foto: David Samuel Santos


                                                                  foto: Richard Mortel


                                                                  foto: Richard Mortel


                                                            foto: David Samuel Santos


                                                         foto: Gianpietro Iannitelli


                                                            foto: Richard Mortel 


                                                     foto: David Samuel Santos


                                                            foto: Richard Mortel  

Valea Viilor

Kościół warowny znajduje się w centrum wsi. Pierwotna budowla powstała zapewne w XIV w., obecną wzniesiono na przełomie XV i XVI stulecia.  Jest to potężna budowla, w której wyróżnia się szczególnie wysoko nadbudowane ponad poziom nawy prezbiterium, pełniące funkcję baszty, podobnie jak i skromniejsza wieża wznosząca się ponad wejściem. Kościół otoczony jest pierścieniem murów obronnych z 4 basztami.

                                                           foto: gaetanku


                                                                  foto: gaetanku


                                                                     foto: gaetanku


                                                                    foto: gaetanku


                                                                 foto: gaetanku


                                                                 foto: gaetanku

Câlnic 

Wzmiankowany po raz pierwszy w 1269 r. zamek zachowany jest w bardzo dobrym stanie. Został on wybudowany w XIII w. jako siedziba miejscowych możnych pochodzenia węgierskiego o nazwisku Kelling, stanowiły ją wówczas istniejące do dzisiaj, czworoboczną i trzykondygnacyjną wieżę mieszkalną (donżon) oraz otaczający ją mur obronny z dwiema basztami. W 1430 r. zamek odkupili miejscowi chłopi, którzy go stopniowo rozbudowywali, m.in. wznosząc drugi pierścień murów obronnych ze swego rodzaju barbakanem, podwyższając donżon i nadając mu charakter wyłącznie obronny, dobudowując baszty, a także budując przylegające do wewnętrznego pierścienia murów pomieszczenia wykonane na potrzeby schronienia ludności wsi i jej dobytku. Z XVI w. pochodzi kaplica, wzniesiona na fundamentach wcześniejszej budowli.

                                                       foto: Richard Mortel


                                                          foto: Richard Mortel 


                                                            foto: Richard Mortel  


                                                         foto: Richard Mortel 


                                                                  foto: Richard Mortel


                                                               foto: Richard Mortel 
 

Dârjiu 

W kościele znajdują się cenne freski z XV w., zachowane tylko częściowo, w istniejących do dzisiaj partiach przedstawiające m.in. sceny z życia św. Władysława. Sama świątynia otoczona jest prostokątem murów obronnych z basztami z XVI w. W XVII w. poddasze kościoła adaptowano w celach obronnych (ze strzelnicami i otworami do lania smoły). Wewnątrz kompleksu, przy ścianie kościoła ustawione są skrzynie na zboże, w przeszłości przypisane konkretnym rodzinom, z których każda miała obowiązek uzupełniania zapasów na wypadek konieczności obrony.

                                                          fuente: sn.advisor.travel


Prejmer 

Budowę pierwszego kościoła w Prejmer rozpoczęli w 1218 r. krzyżacy, a kontynuowali później cystersi – powstała świątynia na planie krzyża greckiego, z wielobocznymi zamknięciami ramion i wysoką wieżą nad skrzyżowaniem naw. Przebudowa kościoła nastąpiła w 2. połowie XV i na początku XVI w., gdy nadano mu kształt krzyża łacińskiego (poprzez przedłużenie nawy zachodniej, której dano sklepienie sieciowe). Mniej więcej z tego okresu pochodzą najcenniejsze zabytki ruchome z wnętrza kościoła – gotycki tryptyk ze scenami pasyjnymi i wczesnorenesansowe stalle. 

                                                       foto: Richard Mortel  


                                                          foto: David Samuel Santos

 
                                                                 foto: Richard Mortel                                                     

                                                
                                                             foto: Richard Mortel  


                                                  
                                                         foto: Richard Mortel  



                                                        foto: David Samuel Santos


                                                           foto: David Samuel Santos


                                                         foto: David Samuel Santos


                                                    foto: David Samuel Santos


                                                            foto: Richard Mortel  

Viscri 

Już w XII w., przed przybyciem tutaj Sasów, powstał tu mały romański kościół zbudowany przez zamieszkujących tutaj Szeklerów. Wraz z przybyciem Sasów zaczęła się stopniowa rozbudowa świątyni – ostatecznie powstała gotycka trzynawowa bazylika z potężną wieżą (wzniesioną jeszcze w XIII w. jako główny punkt obronny, dominujący i dzisiaj nad całym zespołem), a ponadto kościół ufortyfikowano i otoczono murami obronnymi. Rozbudowa kompleksu następowała przez stulecia, aż do XVII w. W murach obronnych, od ich wewnętrznej strony, umieszczono pomieszczenia służące jako schronienie dla mieszkańców wsi i ich dobytku podczas częstych najazdów zza Karpat.

                                                           foto: Richard Mortel


                                                             foto: Richard Mortel


                                                          foto: Richard Mortel


                                                                     foto: Richard Mortel


                                                            foto: Richard Mortel


                                                             foto: Calm Bomb



                                                                  foto: Richard Mortel


                                                        foto: Calm Bomb


                                                              foto: Richard Mortel

                                                        foto: Calm Bomb

Saschiz 

Kościół z końca XV w., wyposażony m.in. w nadbudowaną nad całą świątynią dodatkową kondygnacją służącą celom obronnym. Obok niego wznosi się dzwonnica, przebudowana na wzór jednej z wież nieodległego miasta Sighişoara. Ponadto w pobliżu wsi znajdują się ruiny średniowiecznego zamku chłopskiego.

                                                            foto: David Samuel Santos


                                                            foto: David Samuel Santos


                                                                       foto: Ryan


                                                           foto: David Samuel Santos


                                                                  foto: Richard Mortel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz