Lista światowego dziedzictwa, jest to spis obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury), ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości.
Chcę Wam pokazać te wspaniałe miejsca i zapewnić, że te mniej znane również zachwycą Was swoją niezwykłością.

26 maj 2016

Fest-noz i gwoka. Francja

Fest-noz – bretońska zabawa taneczna
Zabawy taneczne fest-noz organizowane są każdego roku w różnych miejscach Bretanii, jak również poza jej granicami.  Charakteryzują się one przyjazną atmosferą pomiędzy licznie  gromadzącymi się na  nich uczestnikami, których liczba sięga nieraz kilku tysięcy. Podobne wydarzenia mają również miejsce w Polsce. W Poznaniu od kilku lat na "Cyber Fest Noz" spotykają się miłośnicy tańców bretońskich. Taneczne tradycje fest-noz wywodzą się prawdopodobnie z tradycji udeptywania ziemi w miejscu, w którym budowano dom lub pomieszczenie gospodarcze. Tłumaczy to obecność przytupywań i podskoków w tańcach bretońskich. Muzyka jest zawsze grana na żywo. Najbardziej typowym rodzajem śpiewu jest kan an discan, czyli śpiew a capella wykonywany przez dwie lub trzy osoby, których głosy nakładają się na siebie w charakterystyczny sposób. Pojawia się również tradycyjny akompaniament muzyczny odgrywany na bretońskich dudach i pomorcie. Oprócz tradycyjnych utworów muzycznych występują również zespoły wykonujące bardziej współczesne typy muzyki, takie jak : rock, jazz, czy punk.

                                                       fuente: www.directmatin.fr



                                                      fuente: www.gite-brittany.org

 
Gwoka
Rodzaj muzyki ludowej popularnej na karaibskiej wyspie Gwadelupa, powstały w epoce niewolnictwa, opierający się przede wszystkim na rytmie wybijanym na bębnach. Etymologia nie jest do końca jasna. Według jednej wersji nazwa gwo ka wywodzi się od francuskiego określenia "gros quart" dotyczącego beczek o ustalonym rozmiarze, według innej od afrykańskiego słowa "ka" (bęben). Tak więc słowo gwo ka oznacza pierwotnie tyle co "wielki bęben". Największy z bębnów wyznacza główny rytm.

                                                    fuente: onechapteraday.fr


                                                     fuente: www.web-tropical.com



                                                      fuente: www.guadeloupe-leguide.fr


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz