Lista światowego dziedzictwa, jest to spis obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury), ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości.
Chcę Wam pokazać te wspaniałe miejsca i zapewnić, że te mniej znane również zachwycą Was swoją niezwykłością.

3 maj 2016

Kreml w Kazaniu. Rosja 2000

Kazań to stolica Tatarstanu, leży przy ujściu Kazanki do Wołgi. Został założony w drugiej połowie XI wieku przez Bułgarów wołżańsko-kamskich. W latach 1438–1552 był stolicą Chanatu Kazańskiego i ważnym ośrodkiem handlowym Powołża (na szlaku Europa-Azja). W 1478 zdobyty przez wojska moskiewskie. W 1552, Chanat Kazański został podbity i zlikwidowany przez Iwana IV Groźnego, a Kazań przyłączony do Rosji. 
Kreml został wzniesiony przez cara Iwana Groźnego na zgliszczach dawnego zamku Chanatu Kazańskiego.

                                                         foto: traveller9

Najstarszą budowlą jest sobór Zwiastowania, który został wzniesiony w latach 1554-1562. Odróżnia się on od innych prawosławnych soborów wybudowanych w XVI wieku ze względu na 6 filarów oraz 5 apsyd, które posiada. Jak wiele budynków Kazania z tego okresu, jest zbudowany z miejscowego jasnego piaskowca, nie z cegły. Sprawa architekta nigdy nie została rozstrzygnięta, ale uważa się, że był nim Postnik Jakowlew, który był też architektem słynnej Cerkwi Wasyla Błogosławionego na Placu Czerwonym w Moskwie. Dzwonnica soboru została wybudowana w pięciu stopniach na życzenie Iwana Groźnego i miała nawiązywać podobizną do Dzwonnicy Iwana Wielkiego, znajdującej się na Kremlu w Moskwie,  została zburzona przez władze radzieckie w 1930 roku.

                                                      foto: Martha de Jong-Lantink


                                                          foto: Sarah 罗美沙

                                                  
Najbardziej zauważalnym obiektem kazańskiego Kremla jest krzywa „Wieża Söyembikä”, która prawdopodobnie została wybudowana podczas panowania Piotra Wielkiego.

                                                         foto: Pedro Vizcaino Pina 

                                                    Wieża Spasska                                              

                                                                  foto: cindy-dam



                                                             foto: Sergey Yeliseev


Meczet Kul Szarif był największym meczetem w Rosji i prawdopodobnie w Europie poza Stambułem. Od 2009 roku prawdopodobnie zajmuje drugie miejsce w Europie (bez Turcji) po meczecie Achmada Kadyrowa w Groznym (Czeczenia). Pierwotnie  został zbudowany w XVI wieku. Został nazwany na cześć Kul-Szarifa (tat. Qolşärif lub Qol-Şärif), który w nim nauczał. Kul-Szarif zginął wraz z wieloma studentami podczas obrony Kazania przed siłami Rosji. Uważa się, że jego konstrukcja jest charakterystyczna dla Bułgarów Wołżańskich. W 1552 roku, podczas natarcia na Kazań, został zburzony przez Iwana Groźnego. W 1996 roku rozpoczęła się odbudowa meczetu, jego obecny wygląd jest nowoczesny. Kul Szarif uważany jest za jeden z najważniejszych symboli tatarskich aspiracji niepodległościowych i wolnościowych. W obecnej chwili meczet pełni głównie rolę Muzeum Islamu.
 
                                                             foto: Wazari Wazir



                                                   foto: Pedro Vizcaino Pina 


Dom Gubernatora (wybudowany 1834-1853) spełnia rolę Pałacu Prezydenta Tatarstanu. Uważano, że miejsce współczesnego Pałacu Prezydenckiego jest miejscem, gdzie dawniej znajdował się dawny pałac Chana. Pomiędzy Pałacem Prezydenckim a Wieżą Söyembikä znajduje się cerkiew, która została wybudowana na fundamentach dawnego meczetu.

                                                          foto: Adrian Corlett



                                                        foto: Matthias Catón


                                                     foto: Martha de Jong-Lantink

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz